.

Kolory ogrodzeń

Posted by      wrz 13, 2022     all
Kolory ogrodzeń

Czym się kierować, wybierając kolory ogrodzeń metalowych?

Wybór kolorystyki płotu nigdy nie jest łatwy. W katalogach producentów siatek i systemów panelowych znajdziesz bowiem materiał w wielu atrakcyjnych odsłonach. W opcji masz kolory standardowe i niestandardowe – jaką barwę warto wybrać i czym się kierować przy zakupie ogrodzenia? Podpowiadamy.

Jakie są najpopularniejsze kolory płotów metalowych?

Odwiedzając hurtownie stacjonarne lub sklepy internetowe, oferujące sprzedaż siatek metalowych i paneli ogrodzeniowych, szybko zauważysz, że kolorystyka materiałów na płot jest ograniczona. Najpopularniejsze są obecnie siatki powlekane PCV i panele lakierowane w kolorach:

 • cynku (stalowoszarym, szarym, metalicznym),

 • zielonym (są to odcienie jasnej lub ciemnej zieleni),

 • antracytowym,

 • grafitowym,

 • czarnym,

 • brązowym.

Z czego wynika popularność wymienionych odcieni? Są one uniwersalne i doskonale komponują się z pozostałymi elementami otoczenia, takimi jak: fasady budynków, wiaty śmietnikowe, krzewy, drzewa, orynnowanie itd. Dzięki ograniczonej palecie kolorystycznej płotów łatwiej będzie Ci zachować estetykę przestrzeni i sprostać założeniom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli takowy obowiązuje w Twojej gminie i obejmuje kwestie związane z ogrodzeniami).

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu? Podstawowe zasady

Jeśli Miejscowy Plan nie odnosi się do kwestii ogrodzeń lub w Twojej okolicy po prostu jeszcze go nie opracowano, możesz postawić płot w dowolnym kolorze, nieprzekraczający wysokości 2,2 m. Jaki kolor płotu metalowego wybrać? Przed zakupem materiału pamiętaj o kilku ważnych zasadach kompozycji i architektury krajobrazu:

 1. płot jest wizytówką Twojej posesji, ale to budynek odgrywa główną rolę – nie należy więc przyćmiewać jego uroku jaskrawym, krzykliwym ogrodzeniem,

 2. dopasuj kolor płotu do istniejącej zabudowy (zwróć uwagę na wygląd płotów sąsiadujących z Twoją posesją, przyjrzyj się elewacjom, stolarce okienno-drzwiowej, dachom i najbliższym terenom zielonym – zadbaj o to, by płot tworzył z nimi spójną, estetyczną całość),

 3. słupki ogrodzeniowe i brama powinny być w kolorze siatki lub paneli ogrodzeniowych,

 4. jeśli masz już zainstalowaną bramę i stawiasz nowy płot, dostosuj jego kolor do odcienia bramy,

 5. zastanów się, jaki styl chcesz uzyskać na posesji? Do aranżacji nowoczesnych świetnie pasują kolory ciemne, stalowe, czerń i antracyt. Płoty zielone doskonale prezentują się na posesji, urządzonej w stylu klasycznym bądź rustykalnym.

Czy kolor wpływa na cenę ogrodzenia?

Obecnie producenci ogrodzeń lakierowanych, powlekanych lub malowanych proszkowo oferują szeroki wybór kolorów. Czy kolor płotu ma związek z jego ceną? Okazuje się, że tak, ponieważ każde odstępstwo od typowych kolorów (wymienionych powyżej) stanowi dodatkowy wydatek. To indywidualne zamówienie, więc cena jest wyższa niż stawki cennikowe.

Zakup gotowego materiału, dostępnego w aktualnym katalogu producenta, jest więc tańszy niż produkcja płotów na indywidualne zamówienie. Ceny usług malowania proszkowego lub powlekania PCV zależą od regionu, jakości farb lub granulatu, terminów i dostępności kolorów. Warto więc przed dokonaniem wyboru płotu poprosić sprzedawcę o wycenę i porównać koszt siatki lub paneli ocynkowanych w kolorze standardowym i niestandardowym (jasnozielonym, niebieskim, czerwonym itd.).

Jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu?

Masz brązowy dach i brakuje Ci pomysłu, jak dobrać do niego kolor płotu metalowego, furtki i bramy? Brąz jest stonowaną, subtelną barwą, nawiązującą do koloru ziemi. Takie też powinno być ogrodzenie – najlepiej postaw na kolor brązu, antracytowy lub czarny. Unikaj nadmiernych kontrastów, łączenia brązu z zielenią lub z kolorem niebieskim.

Pamiętaj o tym, że płoty z siatki i panele ogrodzeniowe metalowe najlepiej komponują się z dachami, wykonanymi z blachy. Jeśli natomiast masz dach kryty tradycyjną dachówką lub gontem bitumicznym, rozważ montaż płotu drewnianego, które lepiej współgra kolorystycznie z brązowym pokryciem dachowym.

Ogrodzenie czarne czy grafitowe?

Podobają Ci się ogrodzenia metalowe czarne lub antracytowe? Nie wiesz, jaki kolor płotu jest obecnie na czasie? Jeśli stawiasz na styl industrialny lub nowoczesny, wybierz siatkę ogrodzeniową czarną, matową. Głęboka, błyszcząca bądź matowa czerń wygląda też imponująco w ogrodzeniach panelowych, ponieważ tworzy gustowny kontrast z jasną podmurówką i chodnikami. Czarne płoty sprawdzają się też na posesjach, na których występuje wiele różnych akcentów kolorystycznych: zielone dachy, barwne rabaty, kolorowe podjazdy itd. Ciemny kolor wycisza aranżację i dodaje jej charakteru.

Płoty grafitowe stanowią dobrą alternatywę dla ogrodzeń czarnych. Grafit jest jednym z najmodniejszych kolorów ostatnich lat. Dostrzeżesz go na posesjach, zaaranżowanych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Jeśli więc również zależy Ci na tym, by nadać obejściu nowoczesny wygląd, postaw na odcienie grafitu. To kolor, który doskonale współgra z przydomową zielenią i szarym dachem.