.

Siatka dla kur

Posted by      maj 18, 2023     all
Siatka dla kur

Hodowla drobiu jest ciekawym pomysłem na biznes. Coraz częściej kury hodują też osoby prywatne, które chcą mieć wysokiej jakości jaja i świeże mięso. Jak zapewnić zwierzętom optymalne warunki rozwoju i uchronić je przed drapieżnikami? W tym celu warto zainwestować w odpowiednie ogrodzenie dla kur. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykonać ogrodzenie kurnika i jakich materiałów użyć do budowy wybiegu.

Jakie funkcje spełnia siatka do kurnika?

Gdy przyjrzysz się różnym zagrodom dla drobiu, zauważysz, że najczęściej do ich budowy służy specjalna, ażurowa siatka na ogrodzenie dla kur. Jakie są jej funkcje? Materiał wyznacza teren wybiegów lub wolier, tworząc zamkniętą, bezpieczną strefę.  Ponadto, siatka doskonale zabezpiecza drób przed atakami zwierząt mięsożernych, takich jak: lisy, łasice, psy oraz kuny.

Odpowiednio dobrana siatka ogrodzeniowa dla drobiu zapewnia również ptactwu stały dostęp do naturalnego światła słonecznego i powietrza. Oba czynniki wywierają zaś znaczny wpływ na dobrostan oraz zdrowie kur.

ogrodzenie kurnika, siatka dla kur

Siatka dla drobiu: rodzaje

Branża ogrodzeniowa ma wiele do zaoferowania hodowcom kur, poszukującym materiału na wybieg lub wolierę. Jaka siatka na kurnik będzie najlepsza? Na rynku znajdziesz różne jej rodzaje – ze względu na materiał wykonania siatki dzielą się na: stalowe, polietylenowe i polipropylenowe. Zwróć też uwagę na siatki stalowe powlekane warstwą PVC.

Dostępne w sklepach siatki hodowlane dla kur mogą mieć też zróżnicowaną technologię wykonania. Najczęściej stosowane siatki to m.in. modele:

  • zgrzewane,

  • plecione tradycyjne, z oczkowaniem w kształcie rombów,

  • plecione – heksagonalne,

  • druciane – leśne.

Siatka leśna dla kur: wady i zalety

Czym i jak ogrodzić kury? Wiele osób wybiera siatkę leśną do budowy zagrody dla drobiu. Czy jest to dobry wybór? Jeśli planujesz postawić wyłącznie płot bez warstwy górnej zamykającej zagrodę, możesz zastosować siatkę typu leśnego. Poszczególne warstwy drucianej plecionki są bowiem ułożone w taki sposób, że doskonale zabezpieczają kury zarówno przed mniejszymi, jak i większymi drapieżnikami. 

Nie zawsze jednak leśna siatka na wybieg dla kur jest dobrym rozwiązaniem. Nie nadaje się ona do małych kurcząt i nie zdaje egzaminu na terenach często odwiedzanych przez zwinne łasice. Problem mogą również stanowić ostro zakończone elementy siatki – jeśli nie zabezpieczysz ich odpowiednio skoblami, zwiększasz ryzyko powstawania urazów i skaleczeń drobiu.

Zgrzewana siatka do hodowli drobiu – czy warto ją stosować?

Alternatywą dla siatek leśnych jest m.in. zgrzewana siatka ogrodzeniowa na kury, wykonana ze stalowych, sztywno połączonych prętów. Materiał ten sprawdza się do budowy wybiegów oraz wolier, jest też łatwy w montażu. Bez trudu znajdziesz też siatki o różnych rozmiarach oczek, dopasowanych do wielkości zwierząt. W przeciwieństwie do siatek typu leśnego, siatki zgrzewane nie mają elementów ostro zakończonych i są gęstsze. 

siatka zgrzewana na kury, zgrzewana siatka do kurnika

Jak zrobić stały wybieg dla kur z siatki?

Po raz pierwszy organizujesz stanowisko dla drobiu? Szukasz wskazówek, jak ogrodzić kurnik i w jaki sposób wykonać stały wybieg? Najpierw ustal miejsce, w którym zamierzasz stworzyć przestrzeń życiową dla swoich zwierząt. Zaplanuj, gdzie ma stanąć kurnik i pamiętaj o tym, że na jedną kurę średnio musi przypadać co najmniej 4 m2 powierzchni.

A oto krótka instrukcja krok po kroku, jak zrobić wybieg dla kur (ogrodzenie):

  1. oczyść miejsce na wybieg, wyrównaj teren, a następnie wytycz linię ogrodzenia z miejscami na słupki,

  2. wykop dołki pod słupki: jeśli słupy są metalowe, wybetonuj je, jeżeli zaś masz stemple drewniane, zabezpiecz je środkiem bitumicznym i po jego wyschnięciu umieść pale w gruncie,

  3. siatkę leśną naciągnij i zabezpiecz skoblami, siatki zgrzewane mocuj za pomocą drutu wiązałkowego lub obejm. Do siatek materiałowych producenci najczęściej dołączają zaś specjalne słupy i klipsy mocujące – korzystaj z instrukcji montażowych, by wykonać trwały wybieg dla swoich kur.

Jak zrobić przenośne ogrodzenie dla kur?

Nie chcesz na stałe umieszczać w gruncie słupów ogrodzenia dla drobiu? Zrób lekkie ogrodzenie przenośne! Jaka siatka dla kur będzie najlepsza? Użyj siatki zgrzewanej bądź heksagonalnej i stwórz ramę nośną ze stempli lub desek heblowanych, zaimpregnowanych. Wykonaj klatkę i starannie zabezpiecz jej dolne krawędzie w gruncie tak, by do środka nie mogły się dostać zwierzęta, robiące podkopy.

Przenośne ogrodzenia dla drobiu mogą mieć zróżnicowaną formę. Jeśli zatem szukasz pomysłu, czym ogrodzić wybieg dla kur, zwróć uwagę na lekkie, łatwe w montażu, niskie płotki ze słupami z tworzywa sztucznego i siatką polipropylenową. Taki płot sprawdzi się jako rozwiązanie tymczasowe i posłuży do hodowli kurcząt.

Jaka powinna być wysokość ogrodzenia dla kur?

O czym warto pamiętać, kupując materiał na ogrodzenie dla kur? Wysokość siatki jest bardzo ważnym kryterium wyboru. W ofertach sklepów branży ogrodzeniowej i hodowlanych znajdziesz m.in. druciane siatki heksagonalne o wysokości 1 m, siatki leśne 1,5 m i 2 m, siatki plecione 1,2 m i 1,5 m. Do budowy wybiegów najlepiej stosuj wyższe siatki, by zwierzęta nie uciekały poza wyznaczoną strefę. Jeśli zamierzasz postawić wolierę, użyj wąskich siatek 1 m, które z łatwością naciągniesz na szkielet klatki.

Szukasz więcej informacji na temat budowy ogrodzeń dla kur? Zachęcamy do lektury najnowszych wpisów na naszym blogu!