.

Piaskowanie ogrodzeń

Posted by      wrz 15, 2022     all
Piaskowanie ogrodzeń

Piaskowanie ogrodzeń i balustrad – na czym polega i czy warto je robić?

Chcesz szybko pozbyć się rdzy z metalowego ogrodzenia? Zamiast tracić czas na żmudne przecieranie wszystkich elementów płotu drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym możesz wykonać piaskowanie metalu. Na czym ono polega i czy warto je wybrać zamiast innych metod odrdzewiania? Sprawdź.

Piaskowanie elementów metalowych: na czym polega?

Nazwa usługi piaskowania nie bez przyczyny nawiązuje do sypkiego materiału, jakim jest piasek. To właśnie mikroskopijne drobiny kwarcu i innych minerałów, wyrzucane pod ciśnieniem za pomocą specjalnej dyszy, umożliwiają ekspresowe, precyzyjne czyszczenie metalowych powłok. Mówiąc wprost – piaskowanie balustrady lub płotu jest formą obróbki strumieniowo-ściernej, w której rolę ścierniwa odgrywa piasek.

Na czym polega piaskowanie ogrodzenia? Cały proces obejmuje kilka etapów:

  1. wstępne przygotowanie płotu: usunięcie roślin pnących (jeśli są), zabezpieczenie przedmiotów, znajdujących się w pobliżu ogrodzenia,

  2. wybór odpowiedniej metody piaskowania (metoda na sucho lub na mokro, sodowanie),

  3. pierwsza obróbka strumieniowo-ścierna i oczyszczenie powierzchni z plam rdzy, lakierów, farb itd.,

  4. kolejna obróbka ścierniwem w celu nadania powłokom gładkiej lub chropowatej struktury.

Wypiaskowane powierzchnie możesz następnie zabezpieczyć preparatami antykorozyjnymi lub zlecić malowanie proszkowe.

Piaskowanie płotu – na sucho czy na mokro?

Istnieją 2 metody piaskowania: sucha i mokra. Którą lepiej wybrać i czym się one różnią? Czyszczenie słupków ogrodzeniowych na mokro to tak zwana technologia bezpyłowa lub hydropiaskowanie. Odbywa się ono z udziałem wody – i to właśnie ciecz stanowi nośnik ścierniwa. Podczas obróbki mokrej nie powstają pyły ani kurz, dzięki czemu możesz szybko uporządkować teren po zakończonym zabiegu. Ponadto, woda świetnie transportuje piasek w najbardziej niedostępne szczeliny, co pozwala uniknąć wżerów w newralgicznych punktach.

W przeciwieństwie do metody mokrej piaskowanie na sucho nie wymaga użycia wody. Nośnikiem drobin piasku jest wówczas powietrze, które z ogromną siłą uderza o metal, usuwając z niego zewnętrzne warstwy rdzy, lakierów, farb itd. Obróbka ścierna na sucho sprawia, że w powietrzu unosi się znaczna ilość pyłów, które brudzą zarówno podłoże, jak i czyszczone powierzchnie.

Ścierniwa wykorzystywane do piaskowania płotu metalowego

Do wykonywania obróbek strumieniowo-ściernych potrzebna jest piaskarka. Urządzenie wykorzystuje naturalne właściwości ścierne różnych materiałów. Wyrzucane pod wysokim ciśnieniem ścierniwa usuwają rdzę. Czym najlepiej wykonać piaskowanie bramy lub balustrady? Istnieją różne rodzaje ścierniw i są to na przykład:

  • piasek kwarcowy,

  • elektrokorund,

  • karborund (węglik krzemu).

Które ścierniwo jest lepsze i sprawdzi się do zabiegów, takich jak: piaskowanie barierek, bram i furtek? Im głębsze są wżery i grubsza warstwa starej farby, tym twardsze powinny być ścierniwa. Twardość minerałów opisuje zaś 10-stopniowa skala Mohsa, w której najtwardszy węglik krzemu ma wartość 9,5, elektrokorund 9, a piasek kwarcowy 7.

Co daje piaskowanie płotów?

Nie ulega wątpliwości, że piaskowanie ogrodzeń metalowych jest jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest to stosunkowo prosty i krótkotrwały zabieg, dzięki któremu barierki, balustrady oraz bramy wjazdowe odzyskują dawny blask. Strumień ścierniwa, wyrzucany pod dużym ciśnieniem, skutecznie usuwa z powłok wżery, warstwy łuszczącej się farby, mech, grzyby, przebarwienia i zacieki.

Jeśli nie masz czasu, by przez kilka dni konserwować metalowe ogrodzenie drucianą szczotką lub papierem ściernym, obróbka strumieniowo-ścierna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Szybkie piaskowanie płotu pozwoli Ci przygotować metalowe elementy do dalszych etapów prac, nakładania preparatów antykorozyjnych i malowania proszkowego. 

Jaki jest koszt piaskowania bramy i płotu?

Piaskowanie balustrady i płotu to usługa, którą oferują wyspecjalizowane firmy w całym kraju. Zastanawiasz się, ile kosztuje piaskowanie ogrodzenia? Cena zależy od kilku elementów:

  • całkowitej powierzchni płotu,

  • odległości od siedziby firmy,

  • doboru usług dodatkowych (malowania, transportu itd.).

W ogólnodostępnych cennikach, dostępnych na stronach internetowych firm, znajdziesz orientacyjne stawki za piaskowanie ogrodzenia metalowego i balustrad. Nietrudno zauważyć, że stawki różnią się w poszczególnych regionach i najwięcej za piaskowanie bramy wjazdowej, płotu i barierek zapłacisz w Małopolsce i w województwie mazowieckim. Średnie stawki za obróbkę 1 m2 wynoszą w kraju od 40 do 50 zł brutto. Dodatkową usługę stanowi również malowanie proszkowe, które kosztuje maksymalnie 50 zł za 1 m2.

Zamierzasz samodzielnie wypiaskować swoje wysłużone ogrodzenie? Pamiętaj o tym, że piaskowanie na sucho jest bardzo niebezpieczne i nieumiejętnie wykonywane, może doprowadzić do obrażeń ciała oraz pylicy płucnej. Zastosuj obróbkę ścierno-wodną, w której ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu jest niewielkie, a efekt końcowy – imponujący. Jeśli zaś chcesz mieć pewność, że zabieg piaskowania w 100% usunie rdzę, powierz to zadanie doświadczonym piaskarzom.