.

Jak ogrodzić ogródek w bloku?

Posted by      cze 21, 2023     all
Jak ogrodzić ogródek w bloku?

Mieszkanie na parterze w bloku to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią wysokości i cenią widok zieleni za oknami. Bardzo często właściciele lokali parterowych chcą sami kształtować otaczającą ich przestrzeń i aranżują własne ogródki przy blokach. Jak je ogrodzić i o czym pamiętać, zanim zaczniemy prace w terenie?

Prywatny ogródek w bloku? To możliwe!

Gdy przyjrzymy się zagospodarowaniu terenów zielonych wokół polskich blokowisk, z pewnością dostrzeżemy ogródek przy mieszkaniu na parterze. Zazwyczaj jest to działka o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, obsadzona krzewami, drzewkami i ozdobnymi kwiatami. Właściciele takich mini-rabatek zwykle postanawiają je wygrodzić, by mieć na własność niewielki skrawek zieleni.

Ogródki przy mieszkaniu na parterze w bloku często są połączone bezpośrednio z mieszkaniami. Lokatorzy wychodzą do nich schodkami, łączącymi trawnik z balkonem bądź tarasem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w nowoczesnym budownictwie coraz częściej przydomowe strefy zieleni stanowią własność prywatną posiadaczy nieruchomości. Działki tego typu można dowolnie zaaranżować według własnego pomysłu.

Ogrodzenie ogródka we wspólnocie – czy potrzebne pozwolenie?

Samowolne ogrodzenie ogródków lokatorskich w blokach, zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, nie jest najlepszym pomysłem. To działanie niezgodne z prawem i z zasadami funkcjonowania wspólnot, w których każda decyzja, dotycząca dzierżawy lub wykupu gruntów, wymaga stosownych uchwał oraz zgody.

Jeśli więc mamy mieszkanie na parterze i chcielibyśmy zająć określony pas zieleni, powinniśmy skierować odpowiedni wniosek do zarządu wspólnoty. Na podstawie pisemnej zgody mamy prawo dokonać zmian w istniejącej aranżacji terenu zielonego, ogrodzić działkę itd.

Ogrodzenie ogródka przy bloku: jakich materiałów użyć?

Gdy kwestie formalne mamy już za sobą, możemy spokojnie projektować swój wymarzony ogródek. Zanim jednak zainwestujemy w rośliny i dekoracje, zabezpieczmy teren, by osłonić go przed niepożądanymi gośćmi i czworonogami. Czym ogrodzić ogródek w bloku? Możliwości mamy wiele. Jeśli zależy nam na prywatności, wybierzmy płoty drewniane, lamelowe. Ciekawym rozwiązaniem są również trwałe ogrodzenia panelowe z siatką maskującą, taśmami osłonowymi lub sztuczną roślinnością.

Dokonując wyboru ogrodzenia, zwróćmy uwagę na to, by tworzyło ono spójną wizualnie całość wraz z elewacją i otoczeniem budynku. Jeśli przy mieszkaniu mamy już płot, zainstalowany przez dewelopera, możemy wykonać dodatkową osłonę z maty bambusowej, technorattanowej lub kratek drewnianych.

Budowa płotu a obowiązujące standardy techniczne

Każde ogrodzenie powinno spełniać pewne standardy budowlane:

  • nie może przekraczać 2,2 m wysokości (wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz stosowne pozwolenie na budowę wysokiego ogrodzenia),

  • poniżej 1,8 m wysokości na ogrodzeniu nie mogą znajdować się niebezpieczne, ostro zakończone elementy.

Prawidłowo wykonany płot jest bezpieczny i solidny – nie stwarza potencjalnego zagrożenia dla przechodniów czy zwierząt, znajdujących się w pobliżu. Jeśli dodatkowo planujemy montaż furtki, pamiętajmy, że nie może ona otwierać się na zewnątrz posesji.

Ogrodzenie ogródka w bloku: od czego zacząć?

Budując płot od postaw, pamiętajmy, by dokładnie oznaczyć granice działki, którą obejmuje nasze zezwolenie. Linie płotu łatwo wyznaczymy za pomocą sznurków i metrówki. Następnie powinniśmy wybetonować słupki, do których przymocujemy przęsła ogrodzeniowe lub panele. (Nie musimy czekać, aż beton zwiąże – zamiast tradycyjnych mieszanek możemy zastosować tak zwany szybki beton, który schnie około 24 godziny).

Planując ogrodzenie ogródka w bloku, zastanówmy się też, jakie rośliny chcemy posadzić przy bloku. Jeśli mają to być gatunki wysokopienne i gęste, nie potrzebujemy wówczas dekoracyjnych, kosztownych płotów. Do ogródków kwiatowych wystarczają zaś niskie płoty typu sztachetowego, ogrodzenia z siatki plecionej bądź płotki panelowe 1,2 m.

Ogrodzenie ogródka na parterze: praktyczne wskazówki

Projektując ogrodzenie ogródka na parterze, miejmy na uwadze, że na wyższych piętrach bloku mieszkają inni lokatorzy. Nie stosujmy jako naturalnego płotu iglaków lub drzewek, osiągających kilka bądź kilkanaście metrów wysokości. Zawsze ograniczajmy strefę zieleni do maksymalnej wysokości naszej kondygnacji.

Mimo zakazów palenia w blokach często zdarzają się nałogowi palacze, którym zdarza się wyrzucić niedopałek do ogródka pod balkonem. Jeśli nie chcemy marnować swoich sił i energii na naprawy płotu, zamiast paneli drewnianych, podatnych na przypalenia, zastosujmy panele ocynkowane. To materiał, który latami zachowuje perfekcyjny wygląd i nie ulega korozji.

A co zrobić, gdy nie mamy czasu zająć się montażem płotu w ogródku na parterze? Jak osłonić teren prywatny i szybko zrobić własną strefę zieleni? Użyjmy donic drewnianych i posadźmy w nich zimozielone rośliny: iglaki, bukszpan itp. Na ogrodzeniach deweloperskich możemy zaś umieścić dodatkowo sztuczne żywopłoty bądź plecionki z trzciny lub bambusa.