.

Sposoby ochrony przed korozją

Posted by      sie 29, 2022     all
Sposoby ochrony przed korozją

Jakie są najskuteczniejsze sposoby ochrony metali przed korozją?

W języku łacińskim słowo corrosio oznacza: pogryzienie. W odniesieniu do metali korozja polega na stopniowym niszczeniu ich powierzchni wskutek oddziaływania różnych czynników zewnętrznych. Skorodowany metal staje się łamliwy i nieestetycznie wygląda. Co możesz zrobić, by powstrzymać rdzę? Jakie są sposoby ochrony metali przed korozją? Sprawdź!

Zabezpieczenie metali przed korozją – dlaczego jest tak ważne?

Rdzewienie to naturalny proces, któremu ulega każdy metalowy przedmiot. Skorodować może zarówno płot z siatki drucianej, ocynkowane ogrodzenie, jak i blaszane elementy pojazdów, instalacje, zbrojenia itd. Wskutek korozji metal traci swoje właściwości, staje się kruchy, łamliwy i zaczyna pękać. Pokryte rdzą elementy konstrukcyjne i ogrodzeniowe stanowią potencjalne zagrożenie, niszczy ona bowiem ich strukturę od zewnątrz i wewnątrz.

Istnieją różne sposoby zabezpieczania przedmiotów przed korozją. To właśnie dzięki nim możesz dłużej zachować trwałość i funkcjonalność rzeczy, wykonanych z metalu. Ochrona antykorozyjna ma również na celu utrzymanie estetycznego wyglądu części i elementów, pozostających w zasięgu wzroku. Jakie są metody ochrony przed korozją? Oto kilka najpopularniejszych.

Preparaty przeciw rdzy: sprawdzone sposoby zabezpieczenia antykorozyjnego

Woda, kwasy, mikroorganizmy i tlenki są głównymi winowajcami, odpowiedzialnymi za powstawanie wżerów i zacieków na metalu. Istnieją jednak różne metody ochrony przed korozją, dzięki którym proces rozkładu zostaje skutecznie zatrzymany. Jedną z takich metod jest zastosowanie izolatorów i specjalnych preparatów hamujących przenikanie niszczących substancji w głąb metalu.

Dobrym sposobem zabezpieczania metali przed korozją jest użycie specjalnych środków, takich jak:

  • wielofunkcyjne preparaty o działaniu odrdzewiającym i zabezpieczającym,

  • podkłady żywiczne (epoksydowe),

  • smary,

  • lakiery i farby antykorozyjne.

Wszystkie wymienione środki zapewniające zabezpieczenie metalu przed korozją są skuteczne pod warunkiem, że dokładnie przygotujesz powierzchnię przed ich nałożeniem. Starannie oczyść metal szczotką lub papierem ściernym, usuń pył i brud. Na dużych powierzchniach najlepiej zastosuj piaskowanie zamiast żmudnej, ręcznej obróbki. Gdy materiał jest już czysty, możesz nałożyć warstwę ochronną.

Gruntoemalie: prosty sposób zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją

Szukasz sposobów, jak zabezpieczyć metale przed korozją? Jak i czym konserwować konstrukcje stalowe? Jedną z najskuteczniejszych i najprostszych metod zabezpieczenia przed korozją jest malowanie gruntoemalią. To mix składający się z podkładu i farby antykorozyjnej. Gruntoemalię nakładasz bezpośrednio na oczyszczony metal, bez konieczności stosowania dodatkowej bazy.

Istnieją różne rodzaje gruntoemalii: epoksydowe, poliuretanowe, alkidowe, akrylowo-alkidowe. Wśród nich są produkty szybkoschnące i przeznaczone do malowania jednowarstwowego. Dzięki nim szybko i sprawnie uchronisz metal przed powstawaniem ognisk rdzy.

Jak chronić metal przed korozją? Wypróbuj malowanie proszkowe

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony metali przed korozją jest malowanie proszkowe. Polega ono na tym, że zamiast farb wodnych, można użyć farb w proszku, które są wystrzeliwane pod ciśnieniem, za pomocą agregatu i dyszy. Bardzo ważne jest wcześniejsze, bardzo dokładne oczyszczenie oraz odtłuszczenie metalu. Im lepiej bowiem jest przygotowana powierzchnia, tym mniejsze wystąpi ryzyko, że pojawią się na niej odpryski.

Jakie są zalety malowania proszkowego? Jest to niewątpliwie jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony metali przed korozją, który daje wiele korzyści. Dzięki niemu:

  • stal opiera się działaniu wilgoci, brudu, zmiennych temperatur,

  • farba bardzo dokładnie pokrywa wszystkie szczeliny, uniemożliwiając powstawanie rdzy w trudno dostępnych miejscach,

  • proces nakładania farby trwa krócej niż malowanie tradycyjne na mokro.

Cynkowanie: sposób na zabezpieczenie stali przed korozją

Czym i jak zabezpieczyć stal przed korozją? W tym celu sprawdza się również cynkowanie, czyli pokrywanie powłok warstwą cynku. Jest ono jednym z najlepszych, znanych ludzkości sposobów zabezpieczenia stali przed korozją. To zadanie dla profesjonalnych cynkowni i zakładów galwanicznych. Cynkowanie jako jeden ze sposobów zabezpieczania metali przed korozją znajduje bardzo szerokie zastosowanie w produkcji i renowacji ogrodzeń czy konstrukcji stalowych.

Właściwy etap cynkowania poprzedzają prace przygotowawcze. Stalowe elementy poddawane są obróbce wstępnej, obejmującej: czyszczenie, odtłuszczanie i odrdzewianie. Istnieją 2 sposoby cynkowego zabezpieczenia antykorozyjnego stali: cynkowanie galwaniczne i ogniowe. Podczas obróbki galwanicznej stal trafia do cynkowej kąpieli pod napięciem. Cynk osiada wówczas na powłokach zewnętrznych, tworząc estetyczną, błyszczącą warstwę antykorozyjną. W trakcie cynkowania ogniowego stal zostaje zanurzona w rozgrzanym, ciepłym cynku. Po zakończonej kąpieli warstwy zastygają i powstaje szczelna powłoka, odporna na rdzę.