.

Jaki łącznik do podmurówki wybrać

Posted by      lip 10, 2023     all
Jaki łącznik do podmurówki wybrać

W ogrodzeniach panelowych i z siatki bardzo często występują podmurówki prefabrykowane. Są to gotowe elementy osłonowe, stabilizujące i dekoracyjne, stosowane zamiast fundamentów betonowych lanych. Istotną rolę w podmurówkach odgrywają łączniki. Co warto o nich wiedzieć i jaki rodzaj łącznika wybrać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jakie funkcje pełni łącznik podmurówki?

Dzięki łącznikom montaż podmurówek przebiega szybko i sprawnie. Nie musisz bowiem tracić czasu na przygotowywanie wykopów, deskowania czy wylewki. Łącznik podmurówki, jak wskazuje jego nazwa, łączy prefabrykowane płyty podmurówkowe ze słupkami ogrodzeniowymi. Element ten kształtem przypomina literę U, z wysuniętymi ramionami, dopasowanymi szerokością do rozmiaru płyt betonowych.

Łączniki do podmurówek łączą w sobie funkcje konstrukcyjne i ozdobne. Dopasowane do kolorystyki słupków, płyt betonowych i paneli ogrodzeniowych, ogniwa te współtworzą nowoczesne, eleganckie płoty. 

Łącznik podmurówki: wymiary, rodzaje

Do montażu płyt podmurówek systemowych możesz zastosować jedno z dwóch, dostępnych rozwiązań:

  • łącznik betonowy (wymiary tego typu łączników odpowiadają wymiarom płyt betonowych),

  • ceowniki – łączniki metalowe (wymiary: 5 cm × 25 cm, do wyboru masz łączniki w różnych kolorach, każdy łącznik ma przygotowane otwory montażowe na blachowkręty).

Łącznik betonowy do podmurówki: wymiary, rodzaje, zastosowanie

W ogrodzeniach panelowych i w płotach z siatki często występują łączniki prefabrykowane do podmurówek. Są to m.in. łączniki:

  • przelotowe (służą do stabilizacji płyt przy słupach środkowych),

  • narożne (wykorzystywane do montażu podmurówek na słupach narożnych),

  • początkowe (do mocowania podmurówek przy słupach początkowych),

  • czwórniki i trójniki (łączniki z trzema lub czterema uchwytami płyt podmurówkowych, stosowane w rozbudowanych systemach ogrodzeń, do grodzenia działek sąsiadujących ze sobą).

Bez wątpienia systemowe, gotowe łączniki z betonu są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz postawić swój płot szybko i tanio. Prefabrykatów nie musisz też docinać – wymiary łącznika podmurówki są bowiem dopasowane do standardowych wielkości płyt podmurówkowych o wysokości 25 cm.

Metalowy ceownik do podmurówki – wymiary, zalety

Zamiast łącznika prefabrykowanego w płotach systemowych możesz też zastosować metalowy ceownik – łącznik do podmurówki. Wymiary ceownika wynoszą m.in. 5 cm x 25 cm lub 6 cm x 30 cm (wartości te odpowiadają wymiarom większości dostępnych na polskim rynku płyt betonowych ogrodzeniowych).

Jakie zalety mają łączniki metalowe do podmurówek? Są to niedrogie, łatwe w montażu i estetyczne mocowania. Ceowniki wyposażone są w mocne pręty, które doskonale utrzymują płytę betonową. Ścianki łączników powstają zaś z wysokiej jakości stali, ocynkowanej i malowanej proszkowo, odpornej na rdzę i deformacje. Do wyboru masz różne kolory łączników, na przykład: modele zielone, czarne lub grafitowe, więc bez problemu dostosujesz je do pozostałych elementów płotu.

Łączniki betonowe czy metalowe – które lepsze?

Planujesz postawić płot na działce i zastanawiasz się, jakie wybrać łączniki do podmurówki? Co lepsze: ceowniki metalowe czy łączniki prefabrykowane? Oba rodzaje mocowań służą do szybkiego, prostego montażu gotowych płyt betonowych, są tanie i ogólnodostępne. Łączy je również to, że nie wymagają dodatkowego betonowania, kotwienia ani klejenia.

Po łączniki betonowe warto sięgnąć, gdy:

  • chcesz uzyskać spójną kolorystycznie warstwę podmurówki,

  • zamierzasz ukryć podstawy słupków ogrodzeniowych,

  • masz wysoki płot, który należy dodatkowo ustabilizować.

Ceowniki metalowe służą zaś do montażu wąskich, bardzo ekonomicznych płotów w nowoczesnym stylu. Uchwyty tego typu ułatwiają m.in. mocowanie przęseł ogrodzeniowych na nierównym lub pochyłym terenie. Mocowania metalowe są też znacznie lżejsze od masywnych łączników prefabrykowanych – nie nadwerężysz więc kręgosłupa, przenosząc je w miejsce montażu.

Wybór łącznika podmurówki a warunki terenowe

Przy wyborze łącznika podmurówki zwróć uwagę na specyfikę terenu, na którym planujesz postawić swój płot. Na gruntach suchych i przepuszczalnych sprawdzą się ceowniki metalowe ocynkowane. Na terenach podmokłych i gliniastych zdecydowanie lepiej poradzą sobie łączniki betonowe, bardziej niż metal odporne na procesy korozyjne.

Przed zakupem łączników do podmurówki zastanów się też nad tym, jaką powinny one mieć szerokość. Łączniki betonowe są masywne i wystają poza linię przęseł oraz słupków, co zdaniem wielu inwestorów nie wygląda najlepiej. Spłaszczone ceowniki metalowe są zaś wąskie i tworzą zwartą, estetyczną całość wraz z pozostałymi elementami płotu.

Wybierając łącznik do ogrodzenia panelowego lub płotu z siatki, uwzględnij też styl aranżacji swojej posesji. Jeśli lubisz nowoczesne, minimalistyczne lub industrialne wzornictwo, zastosuj metalowe ceowniki malowane proszkowo. W aranżacjach klasycznych sprawdzą się natomiast łączniki prefabrykowane, które możesz dodatkowo pomalować na dowolny odcień.