.

Jak urządzić ogródek przy bloku?

Posted by      cze 21, 2023     all
Jak urządzić ogródek przy bloku?

Ogródek przy bloku może stać się wyjątkowym miejscem, sprzyjającym wyciszeniu i relaksacji. Ta niewielka, ograniczona przestrzeń kryje w sobie duży potencjał aranżacyjny! Jak urządzić ogródek na parterze? Praktyczne wskazówki znajdziesz w naszym artykule. Zaczynamy!

Stwórz własny projekt ogródka przy bloku

Niektórzy ludzie sądzą, że aranżacja ogródka przed blokiem wymaga umiejętności projektowania i znajomości specyfiki roślin, materiałów budowlanych itd. Nic bardziej mylnego! Jeśli dysponujesz kawałkiem przestrzeni pod swoim blokiem, możesz w kilku prostych krokach, samodzielnie zaprojektować swoją własną, zieloną strefę. Jak to zrobić?

Weź kartkę i ołówek. Wykonaj prosty szkic działki, zachowując proporcje wszystkich jej boków. Projekt zacznij od ustalenia rodzaju i długości przęseł płotu. Zaznacz punkty, w których mają stanąć słupki ogrodzeniowe. Następnie opracuj autorski pomysł na ogródek przed blokiem: oznacz miejsca na rabatę, iglaki, donice, trawnik. Na etapie planowania ogródka kwasomierzem oceń pH gleby, by wiedzieć, jakie rośliny wybrać. Jeżeli masz do czynienia z wyjałowionym lub bardzo piaszczystym podłożem, zaplanuj częściową lub całkowitą wymianę gruntu.

Aranżacja ogródka w bloku: przydatne wskazówki

Tworząc aranżację małego ogródka w bloku, przekonasz się, że w takiej ograniczonej przestrzeni można zdziałać cuda! Co zrobić, by to miejsce było atrakcyjne i modne? Koniecznie wybierz do ogródka różne rodzaje roślin zielonych i detale w postaci naturalnych, drewnianych, jasnych donic lub osłon na płoty. Stawiaj na kolory, takie jak: zieleń, biel, beż. Zwróć uwagę na to, że inne odcienie, na przykład: brązy, czerń i antracyt kumulują ciepło oraz optycznie zmniejsza powierzchnię małego ogrodu.

Jak urządzić mały ogródek w bloku? Jeśli ma to być miejsce wypoczynku i przestrzeń do realizacji hobby, związanego z hodowlą roślin, stwórz kilka stref w swoim małym, zielonym imperium. Przeznacz kilka metrów kwadrantowych na siedziska i stolik. W centralnej części ogródka zrób miejsce na rabatę lub dekoracyjny, duży krzew z otoczakami u podstawy. Strefy graniczne działki obsadź zimozielonymi roślinami lub zostaw wolną przestrzeń, osłaniając płot matą.

Ogródek w bloku: inspiracje roślinne

Esencją każdego ogródka są rośliny. To właśnie one nadają terenom zielonym niepowtarzalny styl i wdzięk. Wybrane gatunki roślin oddziałują na Twoje zmysły i samopoczucie! Jak urządzić mały ogródek przed blokiem? Które kwiaty i krzewy wybrać? W polskim klimacie umiarkowanym, na glebach kwaśnych, lekko kwaśnych i obojętnych sprawdzają się zarówno iglaki, jak i ozdobne kwiaty jedno- i wieloroczne. Jakie rośliny wybrać? Oto nasze pomysły:

 • iglaki: tuje, cyprysy, jałowce, czyli rośliny zimozielone, doskonałe do osłony ogródka przy bloku,

 • róże na pergole – to barwne, aromatyczne kwiaty, które pełnią funkcję dekoracyjną i prozdrowotną,

 • rododendrony, tawuły i magnolie: gatunki podatne na kształtowanie, zdobią ogród, dając wonne, liczne kwiaty,

 • berberysy: to rośliny odporne na zmienne warunki, w ciągu roku zmieniają kolory i dają intensywnie czerwone owoce,

 • forsycje na pniu,

 • mniejsze kwiaty: tulipany, aksamitki, pelargonie, goździki, azalie.

Jakich innych roślin użyć, planując ogródek w bloku? Aranżacje terenów zielonych przy mieszkaniach często obfitują też w zioła, których nie znoszą mrówki, kleszcze i komary. Mowa m.in. o lawendzie, tymianku, szałwii i mięcie. Rośliny te możesz posadzić bezpośrednio w gruncie lub w donicach.

Ogródek przy mieszkaniu na parterze – aranżacje

Marzysz o stylowym tarasie i zastanawiasz się, jak urządzić mały ogródek przed blokiem? Nietuzinkowe efekty wizualne uzyskasz, łącząc ze sobą różne materiały, takie jak:

 • beton architektoniczny i rośliny zielone,

 • kwiaty i elementy drewniane – płoty, meble, donice,

 • kratki ogrodowe na pnącza i podwyższane, piętrowe grządki na warzywa i zioła,

 • jasne kamienie ozdobne, iglaki i różne gatunki traw trawy.

O czym jeszcze warto pamiętać, planując ogródek w bloku? Aranżację dopełni mały, uroczy domek na narzędzia, wykonany z drewna lub metalu. Najczęściej domki narzędziowe wykonywane są w stylu skandynawskim bądź rustykalnym i świetnie współgrają z pozostałymi elementami ogrodu.

Jak urządzić mały ogródek przy bloku – materiały ogrodzeniowe

Urządzając mały ogródek przy bloku, musisz też dobrać odpowiednie materiały ogrodzeniowe. Zawsze zwracaj uwagę na to, by były one dopasowane do istniejącej zabudowy i innych płotów, znajdujących się w sąsiedztwie. Do wyboru masz różne rodzaje ogrodzeń pełnych i ażurowych: to na przykład:

 • tradycyjne, niskie płoty sztachetowe,

 • ogrodzenia panelowe 2D i 3D,

 • ogrodzenia z siatki plecionej lub siatki zgrzewanej,

 • przęsła drewniane.

Ogrodzenia ażurowe możesz też dodatkowo osłonić za pomocą mat z PCV, taśm osłonowych, plecionek naturalnych lub sztucznych żywopłotów.

Szukasz innych pomysłów na aranżację niewielkiego terenu zielonego? Więcej ciekawych pomysłów na ogródek w bloku znajdziesz w pozostałych wpisach na naszym blogu. Zachęcamy do lektury!