.

Śmietnik w ogrodzeniu – co warto o tym wiedzieć?

Posted by      kwi 29, 2023     all
Śmietnik w ogrodzeniu – co warto o tym wiedzieć?

Montaż wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz łatwy dostęp do swoich kontenerów i możesz je szybko wystawić na chodnik w dniach planowanych odbiorów odpadów. Jak zrobić miejsce na kosze na śmieci w ogrodzeniu? Oto zbiór praktycznych wskazówek.

Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu: co mówi prawo?

Na każdej posesji, niezależnie od tego, czy jest to nieruchomość jedno- czy wielorodzinna, powinno znajdować się ogrodzenie na śmietnik. Jest to obiekt tak zwanej, małej architektury i miejsce, w którym znajdują się pojemniki na odpady zmieszane, szklane, papierowe i resztki organiczne. Planując budowę wiaty, zwróć uwagę na to, by była ona usytuowana blisko ulicy i w bezpiecznej odległości od budynku mieszkalnego. Zapewnij sobie wygodę, umieszczając wiatę blisko ciągu komunikacyjnego między wyjściem z budynku a furtką.

Jak wynika z przepisów polskiego prawa budowlanego, ogrodzenie śmietnika powinno znajdować się przy budynku mieszkalnym. Może ono mieć postać:

 • zadaszonej osłony o ściankach pełnych bądź ażurowych,

 • utwardzonego placyku z miejscem na kontenery,

 • odrębnego pomieszczenia na odpady.

Jeśli budynek jest wielorodzinny, miejsce składowania odpadów powinno być zaprojektowane w taki sposób, by z łatwością mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne.

Zabudowa kosza na śmieci w ogrodzeniu: odległości od okien i granic działki

Planując miejsce na placyk na kosze czy wiatę śmietnikową, koniecznie uwzględnij też zalecenia z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W § 23. 1. znajdziesz informację, że:

 • przy budynkach wielorodzinnych minimalna odległość miejsca na pojemniki i kontenery wynosi odpowiednio: co najmniej 10 m od okien i drzwi,

 • co najmniej 3 m od granicy z działką sąsiada (wyjątkiem jest sytuacja, gdy sąsiad ma wiatę śmietnikową bezpośrednio przy granicy z Twoją działką).

Jeśli masz dom jednorodzinny, wiatę śmietnikową możesz postawić bliżej, czyli 3 m od okien i drzwi, a także 2 m od granicy działki.

Wiata na śmieci w ogrodzeniu: jakich materiałów użyć?

Miejsce składowania odpadów wykonasz z ażurowego materiału ogrodzeniowego – na przykład z paneli ocynkowanych lub siatki plecionej. Możesz też zabudować śmietnik przy ogrodzeniu, stosując profile stalowe, aluminiowe, blachę bądź konstrukcje z desek. W zabudowie rekreacyjnej, przy domach letniskowych i na działkach sprawdzą się także osłony śmietnikowe z europalet. Wybierając materiał na zabudowę kontenerów na odpady, pamiętaj, by był on:

 • trwały,

 • bezpieczny (pozbawiony ostro zakończonych elementów, gwoździ, sęków),

 • nienasiąkliwy,

 • odporny na korozję,

 • łatwy w utrzymaniu.

Projektując miejsce na wiatę śmietnikową, pamiętaj też o podjeździe. Droga dojazdowa do miejsca odbioru odpadów musi być odpowiednio utwardzona kostką betonową lub kruszywem. Podłoże możesz też utwardzić za pomocą zagęszczarki, jeśli grunt jest niestabilny i utrudnia swobodne toczenie koszy na kółkach.

Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu: wymiary

Polskie prawo nie określa, jaka powinna być wielkość wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu – wymiary dopasujesz więc z łatwością do indywidualnych potrzeb. Uwzględnij wielkość pojedynczego kontenera 120 l lub 1100 l. Zastanów się, czy ustawić kosze w jednej linii, czy na przykład w dwóch przeciwległych rzędach.

Gotowe, dostępne na rynku wiaty i konstrukcje do ogrodzenia z miejscem na śmietnik mają zwykle wymiary: 4 m × 2 m, 3 m × 3 m, 3 m × 1 m lub 3 m × 2 m. Przeglądając oferty standardowych osłon śmietnikowych, znajdziesz też opisy wymiarów typu: 4 × 120 l, 5 × 120 l. Są to znormalizowane konstrukcje, które z łatwością wkomponujesz do swojego ogrodzenia.

Zamierzasz samodzielnie zrobić miejsce na śmietnik przy ogrodzeniu? Użyj paneli ocynkowanych. Szerokość pojedynczego panelu wynosi zwykle 2,5 m, łatwo wykonasz więc z nich konstrukcję o wymiarach 2,5 m × 2,5 m lub, na przykład: 2,5 m × 5 m.

Jak ukryć miejsce na śmietnik w ogrodzeniu?

Wiata śmietnikowa wcale nie musi odstraszać! Jeżeli nie chcesz, by kontenery na odpady były widoczne z posesji i od strony ulicy, zamaskuj ażurową konstrukcję za pomocą:

 • maty ogrodzeniowej PVC,

 • paneli lamelowych drewnianych,

 • osłon rattanowych, trzcinowych lub wiklinowych,

 • sztucznego lub naturalnego bluszczu.

Maskując śmietnik w ogrodzie i przy płotach, zwróć jednak uwagę na to, by zachować odpowiedni przewiew w obrębie wiaty. Brak dostępu powietrza i oddziaływanie wysokich temperatur latem przyspieszają procesy gnilne, co powoduje szybkie powstawanie nieprzyjemnych zapachów w obrębie śmietników.

Zamiast stosować osłony z metalu lub tworzyw sztucznych, wokół wiaty śmietnikowej posadź rośliny szybkorosnące, zimozielone. Mogą to być na przykład tuje, świerki lub jałowce. Bardzo efektownie na płotach wyglądają też inne rośliny jak: winobluszcz czy miskant olbrzymi. Taka naturalna osłona miejsca składowania odpadów pięknie wygląda i doskonale osłania miejsce składowania śmieci.