.

Otwieranie bramy na zewnątrz: przepisy, które warto znać

Posted by      kwi 29, 2023     all
Otwieranie bramy na zewnątrz: przepisy, które warto znać

Chcesz ogrodzić swoją posesję i zbudować bramę wjazdową? To świetny pomysł! Płot i brama zapewnią Ci bezpieczeństwo i uniemożliwią osobom postronnym wchodzenie na Twój teren. A czy wiesz, jak prawidłowo zamontować ruchome elementy ogrodzeniowe? Czy brama może otwierać się na zewnątrz? Jaki powinien być kierunek otwierania furtki? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz poniżej.

Podstawowe funkcje i rodzaje bram oraz furtek

Z definicji brama jest ruchomym zamknięciem otworu wejściowego na posesję, a furtka – stanowi rodzaj jednoskrzydłowych drzwi, zwykle sąsiadujących z bramą. Oba elementy pełnią istotne funkcje:

  • wyznaczają granice działki,

  • chronią posesję przed intruzami,

  • współtworzą reprezentacyjną, frontalną część posesji.

Bramy mają konstrukcję jednoskrzydłową, dwuskrzydłową lub przesuwną. Furtki występują w wersji lewostronnej lub prawostronnej i zwykle współtworzą zwartą konstrukcję razem z  bramą. Czy te elementy ogrodzeniowe możesz stawiać w sposób dowolny? Sprawdź, co a ten temat mówi polskie prawo budowlane.

brama profil pionowy, brama stalowa

Brama otwierana na zewnątrz: przepisy

Laicy i osoby, które nigdy nie planowały budowy bramy wjazdowej, często nie wiedzą, że w kwestiach, związanych z budową ogrodzeń nie ma dowolności. Ustawodawca wskazuje bowiem jednoznacznie, jak powinna otwierać się furtka i brama. Wskazówki, dotyczące technologii montażu elementów bramy znajdziesz w Ustawie Prawo budowlane i w rozdziale 9. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jak wynika z obowiązujących przepisów, brama otwierana na chodnik zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Zgodnie z prawem, wszelkie konstrukcje wjazdowe powinny otwierać się wyłącznie w stronę posesji. Bramę i furtkę musisz zatem zaplanować w taki sposób, by nie utrudniały innym komunikacji i nie stanowiły potencjalnego zagrożenia.

Brama przesuwna na zewnątrz – co mówi prawo?

Masz mało miejsca wewnątrz frontalnej części swojego wjazdu i rozważasz montaż mechanizmu bramy przesuwnej na zewnątrz ogrodzenia? Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w świetle prawa jest to rodzaj samowoli budowlanej. W tym przypadku również zastosowanie znajdują postanowienia Rozdziału 9. wspomnianego Rozporządzenia. 

Niezależnie więc od tego, czy chcesz postawić bramę skrzydłową, czy przesuwną, musi ona być skierowana do środka posesji. Wszystkie elementy nośne, przeciwwagi i urządzenia sterujące również powinny znajdować się wewnątrz działki. Wystające detale i części konstrukcyjne, zlokalizowane poza obrębem działki zagrażają bowiem bezpieczeństwu ludzi oraz zwierząt. Nawet jeśli są to elementy ściśle przylegające do płotu, nie powinny znajdować się po stronie zewnętrznej.

brama przesuwna, brama grafitowa, brama panelowa

Brama i furtka otwierana na zewnątrz – i co dalej?

Furtka i brama otwierana na ulicę nie spełniają podstawowych wymogów prawa budowlanego. Instalując je niezgodnie z zalecanym kierunkiem, narażasz innych na utratę zdrowia, a nawet życia!

Nietrudno sobie wyobrazić, czym może się skończyć otwieranie furtki na zewnątrz. Na chodniku tworzy ona przeszkodę, utrudniającą komunikację innym. Podobnie niespodziewanie otwierająca się brama skrzydłowa na chodniku lub na drodze wewnętrznej przypomina barykadę nie do pokonania. Uderzenie z dużą prędkością w jej skrzydła może nawet skończyć się tragicznie dla rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach.

Budowa bramy wjazdowej otwieranej na zewnątrz w Polsce jest niedopuszczalna. Osoba, która świadomie lub nieświadomie montuje taką konstrukcję, podlega karom grzywny. Gdy otwarta brama utrudniła ruch drogowy i była bezpośrednią przyczyną wypadku, właściciel podlega nawet karze aresztu, o czym mówi art. 71. Kodeksu wykroczeń:

Kto przez wadliwe wykonanie urządzeń lub uczynienie ich niezdatnymi do funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem albo przez niewłaściwe ich użytkowanie czy samowolne uruchomienie wywołuje stan niebezpieczny dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze aresztu albo grzywny.

Czy brama skrzydłowa otwierana na zewnątrz może być uznana za urządzenie? Tak, ponieważ zgodnie z treścią Ustawy Prawo budowlane, stanowi ona element ogrodzenia, czyli urządzenia budowlanego technicznego.

brama z furtką, brama panelowa, brama stalowa

Jak zablokować bramę skrzydłową, by nie otwierała się na zewnątrz?

Masz bramę skrzydłową i nie chcesz, by zagrażała bezpieczeństwu osób postronnych? Zamiast łapać skrzydła, wysuwające się nagle pod wpływem silnego wiatru i zastawiać je ciężkimi przedmiotami, zastosuj rygiel dolny. Przyda Ci się też standardowy ogranicznik otwarcia bramy (akcesorium znajdziesz też pod innymi nazwami: jest to odbojnik, zderzak, stoper itp.). Odbojniki i stopery kupisz u każdego producenta branży ogrodzeniowej, są one niedrogie i łatwe w montażu.

Jeśli szukasz bardziej zaawansowanych rozwiązań i nie chcesz obsługiwać bramy manualnie, zastosuj dowolny system automatyki do bram. Siłowniki utrzymają skrzydła w określonej pozycji, uniemożliwiając ich przesuwanie pod wpływem wiatru. W bramach automatycznych również zainstaluj odbojniki, by dodatkowo ustabilizować skrzydła.