.

Siatki techniczne

Posted by      sie 25, 2022     all
Siatki techniczne

Czym jest siatka techniczna i gdzie się ją stosuje?

Drut i stal są materiałami, które wciąż znajdują nowe zastosowania w wielu branżach. Można z nich wykonać między innymi siatki ogrodzeniowe i zbrojeniowe, a także siatki techniczne specjalnego przeznaczenia. Czym jest drobna siatka metalowa techniczna i do czego służy? Poznaj odpowiedzi.

Co to jest i skąd się wzięła siatka tkana techniczna?

Wraz z rozwojem przemysłu, hodowli zwierzęcej i rolnictwa ludzie zaczęli odkrywać ogromny potencjał, drzemiący w zwojach zwykłego, metalowego drutu. Zaczęto z niego wytwarzać proste plecionki na wzór tkanin, stosowanych w domach. Z czasem technologia obróbki drutu ewoluowała. Miejsce prowizorycznych siatek, używanych w fabrykach i gospodarstwach rolnych zajęły zaś solidne, profesjonalne siatki stalowe – w tym siatki techniczne. Czym one są?

Siatka techniczna tkana jest rodzajem drobno plecionej siateczki, którą można dopasować ściśle do indywidualnych potrzeb. Plecionka składa się z wielu połączonych ze sobą drutów o określonej średnicy, tworzących niewielkie, równe oczka, przypominające tkaninę lub gęstą sieć. Materiał powstaje maszynowo na zautomatyzowanych krosnach. Ze względu na różnorodność zastosowań i precyzję wykonania siatka metalowa tkana określana jest w branży stalowej jako siatka techniczna.

Czym się różnią siatki zgrzewane techniczne od siatek tkanych?

Producenci, oferują obecnie zarówno siatki tkane techniczne, jak i siatki zgrzewane. Różnica pomiędzy tymi materiałami polega na sposobie ich wytwarzania. Jak wskazują same nazwy, siatki tkane powstają w wyniku splatania drutów, a siatki zgrzewane poprzez scalanie elementów sztywno ułożonych w kratkę.

Dlaczego producenci opracowali dwie metody łączenia drutów w siatkach stalowych technicznych? Dzięki temu siatki można wykorzystywać na dziesiątki różnych sposobów. Na przykład sztywna siatka techniczna zgrzewana sprawdza się jako element ogrodzeniowy i konstrukcyjny, a elastyczna, giętka plecionka służy najczęściej jako filtr bądź osłona.

Czym się charakteryzują siatki techniczne ze splotem holenderskim?

Wśród wielu różnych ofert producentów siatek technicznych można znaleźć siatki ze splotem holenderskim. Jest to nietypowy rodzaj splotu, w którym druty ułożone są bardzo ciasno i sztywno – prosto, skośnie lub na kształt odwróconej tkaniny. Nie tworzą one oczek, przypominają formą wiklinowe plecionki. Ze względu na wąskie szczeliny pomiędzy drutami i doskonałe parametry filtrujące siatki typu holenderskiego znalazły szerokie zastosowanie jako specjalistyczne filtry (wykorzystywane najczęściej w warunkach przemysłowych).

Rodzaje siatek technicznych tkanych

Zapotrzebowanie na druciane siatki nie maleje. W odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby klientów producenci branży stalowej oferują rodzaje plecionej siatki metalowej technicznej. Główny podział obejmuje materiały, z których one powstają. Hurtownie, sklepy i zakłady produkcyjne oferują różne typy siatki:

 • stalowe,

 • druciane (z warstwą cynku lub bez),

 • mosiężne,

 • miedziane,

 • chromoniklowe, nierdzewne,

 • żelazne.

Ze względu na rodzaj oczkowania siatki metalowe tkane dzielą się na: materiały z oczkami kwadratowymi, owalnymi, okrągłymi lub heksagonalnymi. Kształty oczek mają niebagatelne znaczenie w różnych procesach produkcyjnych, przetwórczych lub w technologiach rolniczych. Siateczka metalowa może mieć również postać kształtki, umieszczanej we wlotach lub wylotach rur, instalacji, maszyn bądź linii produkcyjnych.

Jakie zastosowania mają siatki tkane metalowe?

Do czego można wykorzystać siatki metalowe drobne? Ilość ich różnych zastosowań jest imponująca. Drobna siatka druciana może bowiem posłużyć jako:

 • sita, filtry lub części obudowy maszyn rolniczych (kombajnów, młockarni, suszarni),

 • element konstrukcyjny klatek hodowlanych, wybiegów,

 • zabezpieczenie upraw przed małymi szkodnikami,

 • element linii produkcyjnych w zakładach przemysłowych i spożywczych, w żwirowniach, kopalniach, hutach,

 • filtry wentylatorów i instalacji HVAC.

Drobno pleciona siateczka metalowa to wyrób szczególnie ceniony przez pszczelarzy, którzy używają jej na co dzień w ulach do tworzenia tak zwanych dennic. Czym są dennice? To specjalne osłony, chroniące pszczoły przed innymi owadami i zapewniające stały dostęp powietrza do wewnętrznych części ula. Materiał ten przydaje się również jako budulec w przestrzeniach magazynowych – siatka może bowiem tworzyć praktyczne sektory i ścianki zabezpieczające towary na półkach.

Siatka techniczna stalowa – jakie są jej główne zalety?

Wysokiej jakości siatka techniczna metalowa tkana ma wiele zalet. To materiał o wszechstronnym zastosowaniu, odporny na uszkodzenia mechaniczne, rozerwanie i pęknięcia. Specjalistyczna siatka techniczna ocynkowana jest odporna na rdzę i świetnie radzi sobie w warunkach podwyższonej wilgotności, w pomieszczeniach gospodarczych itp. 

Dlaczego warto stosować siatkę techniczną metalową? Jest ona:

 • łatwa w montażu i demontażu,

 • ekonomiczna,

 • estetyczna,

 • trwała.

Ponadto producenci siatek tkanin technicznych oferują możliwość wyboru dowolnego rodzaju drutu o zróżnicowanej średnicy, kształcie i kolorystyce.