.

Siatka na woliery

Posted by      sie 24, 2022     all
Siatka na woliery

Jaka siatka na woliery będzie najlepsza dla ptaków?

Hodowla ptactwa jest dla wielu ludzi sposobem na życie i największą pasją. Naturalną cechą zwierząt latających jest jednak to, że chcą uciec poza obręb klatki. Aby temu zapobiec, w gospodarstwach i ogrodach zoologicznych hodowcy stosują siatki na woliery, czyli specjalne osłony, wykonane z różnych materiałów. Jaka siatka na wolierę jest najlepsza dla kur, a którą wybrać dla bażantów, gołębi i papug? Przygotowaliśmy kilka odpowiedzi.

Jakie funkcje spełniają siatki wolierowe?

Pod pojęciem woliera kryje się przestronne pomieszczenie (lub wybieg), zabudowane siatką z każdej strony, przystosowane do potrzeb ptaków latających. Siatki na woliery dla ptaków spełniają kilka bardzo ważnych funkcji:

  • uniemożliwiają ptactwu ucieczkę,

  • zapewniają zwierzętom stały dostęp do naturalnego światła słonecznego i powietrza,

  • chronią ptactwo hodowlane przed atakami drapieżników (potencjalne zagrożenie jest zarówno na ziemi, jak i w powietrzu).

Cienka woliera metalowa lub wykonana z polipropylenu tworzy przestrzeń, w której ptaki mogą swobodnie, bezpiecznie poruszać się po wyznaczonym terenie. W ogrodach zoologicznych siatka ogrodzeniowa na woliery pełni również funkcję estetyczną i stanowi element aranżacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając siatkę do budowy wolier?

Producenci branży ogrodzeniowej oferują różnego rodzaju siatki do wolier dla kur, gołębi, bażantów itd. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału? Przede wszystkim powinien on być:

  • bezpieczny dla zwierząt i ludzi,

  • trwały,

  • odporny na uszkodzenia mechaniczne – zadrapania, dziobnięcia, uderzenia,

  • zabezpieczony przed wilgocią, promieniami UV i kwaśnym pH ptasich odchodów, nawozów itd.

Dużym zainteresowaniem hodowców ptaków cieszy się od lat siatka wolierowa ocynkowana. Ma ona specjalną warstwę ochronną, która skutecznie chroni metal przed rdzą. Siatka ocynkowana na woliery może być zgrzewana lub pleciona, z oczkowaniem w formie kwadratów, prostokątów bądź heksagonów.

Siatki na woliery dla kur i innych gatunków drobiu

Jaka jest najlepsza siatka do woliery dla kur, indyków, perliczek lub kaczek? Te masywne ptaki lubią swobodę, są jednak też łakomym kąskiem dla lisów i kun. Najlepsza siatka woliera dla kur i innych gatunków drobiu musi więc być solidna i wytrzymała.

Do zabudowy wybiegów hodowcy wybierają najczęściej metalowe woliery siatki, zgrzewane lub plecione, ocynkowane i dodatkowo wzmocnione powłoką PVC. Ponadto, siatka na woliery dla drobiu, nie może mieć grubości drutu mniejszej niż 2 mm, a jej oczkowanie powinno drobne, nie większe niż 5 x 5 cm.

Siatka na woliery dla papug

Jaka siatka na wolierę dla papug pozwoli uchronić te piękne ptaki przed atakami ze strony kotów lub agresywnych jastrzębi? Najlepszym wyborem są metalowe, ocynkowane siatki na woliery dla papug, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Małym ptakom hodowanym, żyjącym wewnątrz budynków, wystarczy polipropylenowa siatka na woliery dla papug. To estetyczna osłona, która jednocześnie uniemożliwia zwierzętom ucieczkę.

Metalowe i materiałowe siatki na woliery dla bażantów

A jakie wybrać siatki ogrodzeniowe na woliery na bażanty? Te majestatyczne ptaki wymagają specyficznych warunków chowu. Zewnętrzne wybiegi powinny wyposażone w podwójne zabezpieczenia: siatki metalowe na woliery oraz siatki propylenowe, zlokalizowane w górnej części każdego boksu. Bezpośrednio przy gruncie zagrodę bażantów doskonale odizoluje siatka zgrzewana na woliery dla bażantów. Taka sztywna konstrukcja skutecznie uniemożliwi ataki dzikim zwierzętom.

Siatki na woliery dla gołębi

Podczas budowy gołębnika i sąsiadującej z nim woliery warto zwrócić uwagę na wielkość ptaków, które zamierzamy hodować. Siatka na woliery dla gołębi musi bowiem odpowiadać ich rozmiarom i uniemożliwiać wyjście poza wybieg. Najlepiej zastosować 2 typy siatek: sztywną siatkę metalową oraz siatkę syntetyczną. Ocynkowana siatka do wolier dla ptaków utworzy bezpieczne ścianki w dolnej części gołębnika, a lekka, elastyczna siatka polipropylenowa osłoni górne partie boksu.

Siatki zgrzewane na woliery i siatki polipropylenowe: zalety obu rozwiązań

Hodowcy ptactwa już od lat bardzo cenią materiał, jakim jest sztywna, drobna siatka na woliery zgrzewana. Jest ona ekonomiczna, łatwa w montażu i bardzo trwała. Dzięki niej wybieg jest świetnie zabezpieczony, a drapieżniki nie mają do niego dostępu. Nowoczesna siatka na woliery metalowa ocynkowana ułatwia też utrzymanie standardów higieny w obrębie woliery. Siatki ocynkowane nie rdzewieją i są odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne.

Polipropylenowa siatka hodowlana na woliery również ma wiele zalet. Jest bowiem elastyczna, wodoodporna i nie niszczy się pod wpływem zmiennych temperatur i promieni UV. To materiał, za pomocą którego hodowcy mogą szybko i precyzyjnie wykończyć górne partie woliery oraz wyznaczać ptactwu bezpieczne strefy. Do wyboru są różne wersje polipropylenowych siatek dla ptactwa, z większym lub mniejszym oczkowaniem, więc każdy hodowca bez trudu wybierze wariant na miarę swoich potrzeb.