.

Ogrodzenie bez podmurówki

Posted by      sie 23, 2022     all
Ogrodzenie bez podmurówki

Czy warto stawiać ogrodzenie bez podmurówki?

Podmurówka jest rodzajem płytkiego fundamentu, wykonanego zwykle z betonu lanego lub z gotowych elementów prefabrykowanych. Dla jednych stanowi ona zbędny wydatek, inni zaś uważają, że płoty z siatki i panelowe muszą mieć ten charakterystyczny murek. Kto ma rację? Czy budować ogrodzenie z podmurówką, czy bez? Poszukajmy odpowiedzi.

Jakie funkcje spełnia podmurówka w płocie?

Zanim skupimy się na wadach i zaletach podmurówek, zastanówmy się, jaką rolę odgrywa ten element w konstrukcji płotów? Do czego służą podmurówki? Są one:

  • podporą całego ogrodzenia (lane podmurówki przenoszą ciężar ze słupków i bocznych podpór, usztywniają płot),

  • zaporą przeciw zwierzętom ryjącym i kopiącym,

  • dodatkiem, który tworzy estetyczną całość wraz ze słupkami, bramą i siatką (lub panelami ogrodzeniowymi).

Jak więc widać, podmurówka to bardzo ważna część ogrodzenia, która łączy w sobie kilka ważnych funkcji. Bez niej płoty już po kilku latach zaczynają się przechylać. Destabilizacja konstrukcji następuje zwykle wówczas, gdy słupki wybetonowano płytko, a grunt jest nasiąkliwy i niestabilny.

Jak zrobić ogrodzenie z siatki bez podmurówki?

Nietrudno zaobserwować, że na wielu posesjach w Polsce lekkie płoty z siatki stoją bez podmurówek. Montaż jest wówczas szybszy, a koszty grodzenia niższe. Nic więc dziwnego w tym, że wielu właścicieli postanawia zrezygnować z fundamentu. Na czym polega budowa płotu bez podmurówki? Cała procedura przebiega w kilku etapach:

Etap 1: Pomiary terenowe, oznaczanie przebiegu linii ogrodzenia i miejsc na słupki i bramę.

Etap 2: Przygotowanie dołków pod słupki, betonowanie słupków początkowych, narożnych i środkowych wraz z podporami,

Etap 3: Montaż i naciągnięcie siatki.

Budowa tego typu jest stosunkowo prosta. Nie trzeba bowiem dźwigać i dopasowywać ciężkich prefabrykatów, przygotowywać wykopów oraz mieszać betonu pod fundamenty. Czy oszczędzanie na materiale i robociźnie się opłaca? Odpowiedź brzmi: tak i nie.

Kiedy można postawić płot z siatki bez podmurówki?

Osoby, które zastanawiają się, czy budować ogrodzenie z siatki z podmurówką, czy bez powinny przede wszystkim dokonać analizy stanu podłoża, na którym ma powstać ogrodzenie. Jeśli płot ma służyć wiele lat w niezmienionym kształcie, warto zapytać o opinię geodetę, który podpowie, z jakiego rodzaju podłożem mamy do czynienia. Na gruntach płaskich, stabilnych, pozbawionych nierówności, gliny i osuwisk można postawić ogrodzenie bez podmurówki. Jeśli podłoże jest gliniaste, podmokłe bądź piaszczyste, budowa podmurówki będzie koniecznością.

Inwestowanie w podmurówkę nie ma też sensu w sytuacji, gdy płot ma charakter tymczasowy i ma zostać wymieniony w ciągu kilku najbliższych lat. W takich okolicznościach nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy na wzmocnienie konstrukcji ogrodzenia. Podmurówka jest też zbędna, jeśli na działce nie mamy psa lub innych zwierząt, które mogłyby robić wykopy pod siatką.

Wady ogrodzenia z siatki bez podmurówki

Brak podmurówki sprawia, że ogrodzenie spoczywa wyłącznie na słupach – to właśnie one muszą dźwigać cały ciężar płotu przez wiele lat. Na pochyłym lub wilgotnym terenie słupy wraz z siatką zaczynają się stopniowo przechylać, stanowią potencjalne zagrożenie dla przechodniów. Naciąganie siatki na takim wysłużonym, wykrzywionym płocie jest bezskuteczne i daremne.

Siatka ocynkowana, której dolna część sąsiaduje z wilgotnym podłożem, jest bardziej podatna na niszczycielską korozję. Woda i zawarte w niej kwasy lub zasady niszczą druciane elementy ogrodzenia, powodując ich rdzewienie, kruszenie i łamliwość. Ponadto, siatka ogrodzeniowa bez podmurówki nie jest dobrym zabezpieczeniem na posesjach zlokalizowanych blisko ruchliwych ulic, lasów. Niebezpieczne zwierzęta mogą w kilka minut podkopać się pod ogrodzeniem, wedrzeć na działkę i dokonać na niej szkód.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez?

Ogrodzenia panelowe są ciekawą alternatywą dla klasycznych płotów z siatki. Wyróżnia je bardzo prosty montaż i atrakcyjny, nowoczesny design. Czy warto stosować podmurówkę do tego typu konstrukcji? Zdecydowanie tak! Betonowa podstawa – bez względu na to, czy jest to prefabrykat, czy beton lany, to najlepsza podpora całej konstrukcji! W wielkim błędzie są więc ci, którzy sądzą, że betonowa podstawa w płocie panelowym pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Dzięki niej ogrodzenie stoi równo i skutecznie opiera się naciskom zwierząt, silnego wiatru i korzeni drzew.

Kiedy podmurówka nie jest konieczna? Warto rozważyć zasadność jej montażu w takich miejscach jak: osiedlowe place zabaw, publiczne parki, parkingi strzeżone lub tereny rekreacyjne. Podmurówka bywa też zbędna w ogrodzeniach panelowych, instalowanych na równym terenie wokół szkół, przedszkoli lub zwartej zabudowy jednorodzinnej.

Budowa podmurówki – co mówi prawo budowlane?

Polskie prawo budowlane nie reguluje kwestii, związanych z koniecznością stosowania podmurówek w ogrodzeniach panelowych i innych. Ustawodawca wskazuje wyraźnie, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi ani zwierząt. I należy o tym pamiętać podczas tworzenia kosztorysu zakupu i montażu ogrodzenia.