.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie

Posted by      sie 22, 2022     all
Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Przegląd dostępnych rozwiązań

Czy stosowanie betonowej podmurówki w płocie jest koniecznością? Oczywiście, że nie! Bardzo często zdarza się, że lekkie ogrodzenia z siatki i panelowe spoczywają wyłącznie na wybetonowanych słupkach. Istnieją też różne zamienniki klasycznych, lanych fundamentów, które nie zawsze wpisują się w koncepcję aranżacji płotu. Co zamiast podmurówki pod siatkę sprawdzi się najlepiej? Oto przegląd popularnych rozwiązań.

Jakie ogrodzenie jest lepsze: z podmurówką czy bez?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie postawione powyżej. Jako właściciel płotu powinieneś zadbać przede wszystkim o to, by był on bezpieczny, funkcjonalny i estetyczny. W praktyce oznacza to, że jeśli budujesz masywne, ciężkie ogrodzenie, musisz je stabilizować podmurówką – brak tego elementu osłabi bowiem konstrukcję. Wszyscy Twoi sąsiedzi mają ogrodzenia z podmurówkami? Stawiając swój płot (nawet, jeśli jest on z siatki drucianej), dopasuj go do istniejącej zabudowy.

Płoty druciane i panelowe nie wymagają podmurówek pod kilkoma warunkami:

  • grunt, na którym stoją, jest stabilny i równy,

  • na posesji nie znajdują się psy lub inne zwierzęta, które mogłyby robić podkopy pod ogrodzeniem,

  • na działkach sąsiadujących nie ma bujnej roślinności, która mogłaby się rozrastać w sposób niekontrolowany wzdłuż linii ogrodzenia.

Podmurówka stanowi też zbędny wydatek w sytuacji, gdy płot ma charakter tymczasowy. Nie warto jej też stosować w przypadku tanich, prowizorycznych ogrodzeń leśnych, które mają służyć jedynie kilka sezonów.

Żwir, kamień naturalny i grys, zamiast podmurówki

Czym możesz zamienić betonową podmurówkę, której budowa pochłania dużo czasu i pieniędzy? Jak zabezpieczyć dolną część siatki lub paneli ogrodzeniowych przed wilgocią, rozrastającymi się roślinami i ryjącymi zwierzętami? Starannie oczyść linię pomiędzy kolejnymi słupkami, wyłóż agrotkaniną i umieść na niej żwir lub drobny grys. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku krótkich, kilkunasto- lub kilkudziesięciometrowych płotów.

Drobne kamienie wraz z włókniną tworzą szczelną warstwę izolacyjną. Dzięki niej płot wygląda schludnie i współgra wizualnie z pozostałymi elementami krajobrazu: ogrodowymi alejami lub jasną elewacją. Wybór kruszyw, kamieni naturalnych i grysów jest obecnie bardzo duży, więc z łatwością dobierzesz odpowiednią wielkość oraz odcień. Na terenie nierównym, podatnym na osuwanie się gruntu, zastosuj obrzeża trawnikowe, by zapobiec przesuwaniu się żwiru.

Betonowe obrzeża zamiast podmurówki

Nie wiesz, co na podmurówkę ogrodzenia byłoby najlepsze? Zwróć uwagę na betonowe obrzeża palisadowe lub chodnikowe. Musisz jednak wiedzieć, że nie są one elementem konstrukcyjnym samego płotu, lecz stabilizują teren, znajdujący się w jego sąsiedztwie. Uzupełnieniem obrzeży są prefabrykowane, gotowe podmurówki systemowe ze wzorem łupka, kasetonu, cegły. Oczywiście możesz próbować zastąpić je obrzeżami, ale efekt będzie mizerny, ponieważ obrzeża są krótkie, niedostosowane do standardowych wymiarów ogrodzeń, wynoszących 2-2,5 m.

Bloczki ogrodzeniowe łupane pod płoty panelowe

Nie podobają Ci się fundamenty lane ani podmurówki z prefabrykatów? Chcesz, żeby Twój płot był stylowy, nowoczesny i wyglądał okazale? Zleć wykonanie projektu ogrodzenia z wykorzystaniem bloczków ogrodzeniowych łupanych, przypominających kamień. To obecnie jedno z najmodniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań w aranżacjach płotów na posesjach prywatnych oraz firmowych.

Bloczki możesz rozplanować w dowolnej konfiguracji, w kilku rzędach poziomych. Bardzo efektownie wyglądają też słupki z bloczków. Wybierając ten rodzaj wykończenia, pamiętaj jednak o tym, że jest ono stosunkowo drogie i tanie panele ocynkowane są ostatnim materiałem, który mógłby do nich pasować. Zazwyczaj pomiędzy słupami z bloczków łupanych występują przęsła systemowe z metalu, drewna lub kompozytów.

Kostka brukowa pod płot zamiast podmurówki prefabrykowanej

Planujesz budowę płotu i podjazdu z kostki brukowej? Porozmawiaj z wykonawcą i wspólnie ustalcie, jak wkomponować płot, by współtworzył całość wraz z betonowym podłożem. Kostka betonowa jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej podmurówki. Jakie są jej główne zalety? To materiał, który:

  • usztywnia całe ogrodzenie,

  • uniemożliwia zwierzętom podkopywanie się pod płotem,

  • zatrzymuje wody opadowe, zabezpiecza grunt przed osunięciem.

Istnieje też możliwość połączenia kostki brukowej z obrzeżami i kamieniami. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza przy reprezentacyjnym wjeździe na posesję.