.

Siatka ogrodzeniowa wysoka

Posted by      lip 18, 2022     all
Siatka ogrodzeniowa wysoka

Jakie zastosowania ma siatka ogrodzeniowa wysoka i co mówią o niej przepisy?

Na prywatnych posesjach bardzo rzadko możesz zaobserwować ogrodzenia o wysokości powyżej 2 m. Z czego to wynika? Wysokie siatki i panele ogrodzeniowe są bowiem droższe, trudniejsze w montażu i nie wolno ich stawiać samowolnie, o czym mówi polskie prawo. Co warto wiedzieć na temat aktualnych przepisów, opisujących dopuszczalne wysokości płotów? Jakie zastosowania może mieć wysoka siatka ogrodzeniowa? Sprawdź.

Wysokie ogrodzenie z siatki – kiedy wymaga zgłoszenia?

Standardowa wysokość płotu w Polsce wynosi od 1,5 m do 1,8 m. Nie są to oczywiście jedyne, dopuszczalne wysokości ogrodzeń. Producenci branży ogrodzeniowej oferują wiele różnych rozwiązań – siatki, panele ocynkowane i przęsła 1,2 m, 2 m i inne. Maksymalna wysokość płotów powinna wynosić 2,2 m, jeśli więc zamierzasz postawić na swojej posesji wyższą siatkę, musisz złożyć stosowne zgłoszenie w lokalnym starostwie lub w urzędzie gminy.

Wiele istotnych informacji na temat wysokości ogrodzeń znajdziesz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to uchwała gminna, dotycząca szczegółowych warunków zabudowy danego terenu. Nie każda gmina dysponuje tego typu aktem prawnym, jednak warto o niego zapytać przed rozpoczęciem na działce jakichkolwiek prac terenowych. Skontaktuj się z urzędnikiem i zapytaj o aktualny plan miejscowy. Bardzo często w MPZP pojawiają się bowiem szczegółowe wytyczne, wskazujące rodzaj i wysokość ogrodzeń w określonej lokalizacji.

Budowa wysokiej siatki ogrodzeniowej a względy bezpieczeństwa

Nie bez przyczyny maksymalną wysokość płotów ustalono na 2,2 m. Wynika to z kilku powodów: zbyt wysokie ogrodzenia zwykle nie pasują kompozycyjnie do pozostałych elementów krajobrazu i mogą też stanowić pewnego rodzaju zagrożenie:

  • płoty o wysokości ponad 2 m, znajdujące się w sąsiedztwie ulic lub ruchliwych chodników utrudniają widoczność uczestnikom ruchu drogowego,

  • ciężka, metalowa konstrukcja, pozbawiona solidnych fundamentów lub wsporników, może przechylić się na ulicę pod wpływem wiatru.

Mając na względzie bezpieczeństwo własne i innych, powinieneś zatem zgłosić w urzędzie zamiar budowy wysokiego płotu (niezależnie od tego, czy jest to ogrodzenie z siatki, czy ogrodzenie panelowe). Pamiętaj też o tym, że urząd ma prawo zakwestionować Twoje zgłoszenie, jeśli zbyt wysoki płot nie będzie współgrał z założeniami planu miejscowego. Urzędnik może też uznać, że taka konstrukcja jest niebezpieczna z technicznego punktu widzenia i należy zastąpić ją niższą siatką 1,8 m lub 2 m.

Wysokie siatki ogrodzeniowe: różne funkcje i zastosowania

Wysokie na kilka metrów siatki ogrodzeniowe znajdują różnorodne zastosowania i pełnią kilka istotnych funkcji:

  • stanowią barierę nie do pokonania dla dużych psów lub innych zwierząt hodowlanych,

  • zabezpieczają budynki i mienie ruchome przed: wejściem osób niepożądanych, kradzieżami, uderzeniami piłek do gry,

  • tworzą granice działki, boiska, parkingu, boxu zwierzęcego.

W ofertach producentów siatek możesz znaleźć wysokie siatki:

  • przemysłowe,

  • sportowe,

  • rolnicze, zoologiczne,

  • parkingowe,

  • lotniskowe,

  • wojskowe.

Płoty wysokie na ponad 2 m bardzo rzadko występują wokół domów jednorodzinnych czy budynków rekreacyjnych. Z czego to wynika? Są one po prostu znacznie droższe od standardowych płotów 1,5 m, trudniej je zamontować i zwykle nie odpowiadają założeniom miejscowych planów.

Siatka ogrodzeniowa 2 m wysoka: zastosowania

Jedną z najbardziej uniwersalnych, wysokich siatek ogrodzeniowych, jest siatka 2 m. Gdzie się ją stosuje? Materiał ten sprawdza się w wielu różnych obiektach, takich jak:

  • budynki użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, urzędy, szpitale,

  • parkingi strzeżone,

  • obiekty hotelowe, ośrodki wypoczynkowe,

  • stadniny.

Alternatywą dla siatek plecionych ocynkowanych 2-metrowych są również siatki ogrodzeniowe leśne. Znajdują one szerokie zastosowania jako płoty tymczasowe na placach budowy. Wiele osób stosuje je do grodzenia terenów zielonych, sadów czy upraw. Leśna siatka wykorzystywana jest także w szkółkach leśnych, gdzie uniemożliwia wejście na teren hodowli dzikich zwierząt i ludzi.

Siatka 4 m, 3 m – gdzie się sprawdza?

W jakich projektach sprawdzi się siatka ogrodzeniowa 3 m lub 4 m? Bardzo często taka wysoka siatka służy na boiskach sportowych wielofunkcyjnych. Dzięki niej piłki nie wylatują poza teren gry, a osoby postronne mogą bezpiecznie przemieszczać się obok boisk. Kilkumetrowe siatki ocynkowane wykorzystywane są również w ogrodach zoologicznych i botanicznych, do zabezpieczania okazów fauny i flory oraz osłaniania wybiegów ptaków lub zwierząt niebezpiecznych.

Bardzo wysokie siatki ocynkowane chętnie wybierają też właściciele zakładów przemysłowych i składów budowlanych. Wybetonowany, solidny płot 4 m skutecznie uniemożliwia wejście na teren posesji potencjalnym złodziejom i osobom niepowołanym. W razie wystąpienia wichury wysokie ogrodzenie skutecznie zatrzymuje też lekkie materiały, takie jak: styropian czy wełna, składowane na otwartych placach.