.

Siatka ochronna na boisko

Posted by      lip 15, 2022     all
Siatka ochronna na boisko

Jaka siatka ochronna na boisko jest najlepsza? Przegląd dostępnych rozwiązań

Chcesz ogrodzić boisko sportowe wielofunkcyjne i zastanawiasz się, jaki materiał wybrać? Masz różne opcje do wyboru, siatki montowane na stałe i na sezon, materiałowe i metalowe. Jaka siatka do boiska będzie odpowiednim rozwiązaniem oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem i montażem? Oto kilka przydatnych informacji.

Czym się różni siatka na boiska sportowe od zwykłych siatek ogrodzeniowych?

Boiska wielofunkcyjne, przystosowane do różnych rodzajów sportów zespołowych (piłki nożnej, tenisa, siatkówki, koszykówki) powinny być należycie zabezpieczone. Do grodzenia tego typu obiektów służą konstrukcje, wykonywane ze stalowych słupków, na których następnie mocowane są siatki do boiska plecione lub zgrzewane. Czym taka siatka różni się od standardowych siatek, stosowanych na posesjach prywatnych?

Przede wszystkim siatki na boisko szkolne są znacznie wyższe niż zwykły płot. W Polsce ogrodzenia przydomowe lub firmowe mogą mieć maksymalnie 220 cm wysokości (wyższe konstrukcje można postawić wyłącznie za zgodą gminy lub starostwa). Siatki ogrodzeniowe sportowe mają zwykle wysokość 3-4 m. Wysoka osłona pozwala utrzymać piłkę w obrębie boiska i zabezpieczyć przechodniów przed przypadkowym uderzeniem.

Siatki wewnętrzne na boiskach

Odrębną kategorię siatek ogrodzeniowych sportowych stanowią siatki wewnętrzne, wyznaczające pola gry, takiej jak siatkówka czy tenis. Są to siatki materiałowe o zróżnicowanych wysokościach, zależnie od zasad gry, a nawet od płci i wieku zawodników. Na przykład: wysokość siatki na boisku do siatkówki męskiej wynosi 2,43 m. Siatki do tenisa mają wysokość 0,91 m, a do badmintona – 1,5 m.

Pleciona, metalowa siatka do ogrodzenia boiska

Siatka zabezpieczająca boisko wielofunkcyjne szkolne lub publiczne powinna być solidna i wytrzymała. Nic więc dziwnego w tym, że zarządcy obiektów sportowych często wybierają do ogrodzenia stalowe siatki plecione. Stalowa plecionka jest odporna na rdzę, łatwa w montażu, nie rozrywa się pod wpływem silnych uderzeń piłki. Rolkę siatki na boiska sportowe można zamówić w różnych rozmiarach i wysokościach dopasowanych do specyfiki obiektu.

Zgrzewane, ocynkowane siatki na boiska wielofunkcyjne 

Alternatywą dla siatek plecionych ocynkowanych jest zgrzewana siatka na boisko szkolne, produkowana w formie gotowych arkuszy dowolnej wielkości. Takie ogrodzenie przypomina siatkę zbrojeniową lub panel ogrodzeniowy płaski – ma zwartą strukturę, jest sztywne i doskonale zabezpiecza linię boisk wielofunkcyjnych, służących do gier zespołowych, lekkiej atletyki czy gimnastyki.

Ocynkowana, zgrzewana siatka ogrodzeniowa boiska jest bardzo trwałym, wysokiej jakości materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie wody. Na rynku dostępne są zarówno arkusze siatki gotowe do montażu, jak i arkusze niestandardowe, wytwarzane na podstawie indywidualnych wytycznych.

Rodzaje materiałowych siatek zabezpieczających boiska

W obiektach sportowych bardzo często można zauważyć, że zamiast zwykłych siatek stalowych do grodzenia wykorzystywane są włókna i materiały syntetyczne. Istnieją 2 podstawowe rodzaje siatki zabezpieczającej na boisko

  • siatki polipropylenowe (PP),

  • siatki polietylenowe (PE).

Oba gatunki siatek wyróżnia to, że są one miękkie, dostępne w różnych kolorach i bardzo wytrzymałe. Takie osłony, przypinane do słupków za pomocą karabińczyków, można szybko zdjąć w razie potrzeby.

Która siatka na ogrodzenie boiska lepsza: polipropylenowa czy polietylenowa?

Kiedy patrzysz na siatki sportowe wykonane z tworzyw sztucznych, wyglądają one bardzo podobnie i na pierwszy rzut oka nie wiadomo, która z nich jest polipropylenowa, a która polietylenowa. Czym się różnią oba materiały i co lepiej wybrać: siatki ogrodzeniowe boiska, produkowane z tworzyw PP czy PE? Polietylen jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia i niszczące działanie promieni UV, mrozów i wysokich temperatur. Ten materiał świetnie sprawdza się w każdych warunkach, w obiektach zewnętrznych i krytych.