.

Jak założyć winnicę

Posted by      lip 4, 2022     all
Jak założyć winnicę

Jak założyć winnicę? ABC początkującego hodowcy

Własna, przydomowa winnica to marzenie wielu ludzi. Jeśli chcesz hodować winorośl i jesienią cieszyć się zbiorami soczystych owoców, wcale nie musisz mieć kilku hektarów ziemi w słonecznej Prowansji! Aromatyczne winogrona rozwijają się również w polskim klimacie umiarkowanym. Jak zacząć przygodę z uprawą winorośli i jak założyć małą winnicę? Oto garść praktycznych wskazówek.

Winnica w Polsce: jak założyć? Uprawa profesjonalna a uprawa amatorska

Czym różni się winnica profesjonalna od małej, przydomowej winniczki? Jeśli zamierzasz założyć winnicę w celach komercyjnych i produkować wino we własnym zakresie, musisz najpierw spełnić wymagania zawarte w Ustawie z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich i zdobyć stosowne zezwolenia (w tym: wpis do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich).

Jeśli natomiast zamierzasz wybudować niewielką winnicę i produkować wino wyłącznie na użytek własny, nie potrzebujesz żadnych zgód. Możesz od razu kupić sadzonki i przystąpić do prac terenowych. Jedyne, czego potrzebujesz, to solidna porcja wiedzy na temat winorośli, plan działania i materiały do prowadzenia pnączy.

Własna winnica pod domem – jaki rodzaj winorośli wybrać?

Uprawa winorośli w Polsce nie należy do łatwych, klimat jest bowiem dość surowy, występują częste przymrozki, susze i często brakuje naturalnego światła słonecznego. Jaki gatunek winorośli kupić, by przetrwał w niekorzystnych warunkach i szybko przyniósł oczekiwane plony? Zasięgnij opinii znajomych, którzy hodują winogrona. Porozmawiaj z właścicielami szkółek roślin. Przeanalizuj doświadczenia osób, udzielających się na internetowych forach, poświęconych tematyce winorośli.

W krajowych sklepach online i szkółkach roślin znajdziesz różne odmiany krzewów winorośli. Są to sadzonki, dające owoce z pestkami lub bezpestkowe, białe albo fioletowe. Do grona najpopularniejszych w Polsce gatunków winorośli należą między innymi:

  • Aurora (łatwa w utrzymaniu, odporna na mróz, daje duży plon i żółte owoce o słodko-kwaskowatym smaku),

  • Vitis Nero (świetnie radzi sobie w polskim klimacie, owoce są niebieskie, z charakterystycznym nalotem),

  • Cabernet Dorsa (jest to bardzo wydajna, niemiecka odmiana Cabernet, mrozoodporna, dająca owoce granatowoczarne).

Jak założyć małą winnicę? Znajdź odpowiednie miejsce!

Masz przy domu niewielki kawałek pola i zamierzasz posadzić na nim winorośl? Upewnij się, że rośliny przyjmą się na Twoim terenie – sprawdź jakość podłoża i inne warunki, takie jak: dostęp do światła czy możliwość osłonięcia sadzonek od wiatru. Większość gatunków winorośli preferuje stanowiska nasłonecznione, spokojne. Idealnym miejscem na winnicę jest przestrzeń pomiędzy budynkami.

Jako początkujący plantator musisz wiedzieć, że gleba pod krzewami winorośli nie może być zbyt kwaśna ani nadmiernie zasadowa. Zanim więc umieścisz sadzonki w gruncie, sprawdź pehametrem odczyn podłoża. Jeśli na podstawie pomiaru odkryjesz, że pH gleby jest zbyt wysokie lub za niskie (poniżej albo powyżej wartości 7), użyźnij ją odpowiednimi nawozami, zawierającymi minerały i składniki odżywcze.

Z czego wykonać stelaż do winorośli?

W uprawach profesjonalnych wielkopowierzchniowych hodowcy stosują specjalistyczne systemy do podtrzymywania pnączy winorośli. Są to konstrukcje, złożone ze stalowych lub plastikowych słupków podporowych, z charakterystycznymi wycięciami lub haczykami bocznymi, na których spoczywają druty, dźwigające ciężkie pnącza z owocami.

W warunkach domowych, gdy masz do zagospodarowania niewielki kawałek pola, nie musisz inwestować w kosztowne, profesjonalne słupy podporowe. Zamiast nich możesz samodzielnie zrobić prosty stelaż z drewna i drutu. Jako podpory posłużą Ci stemple sosnowe okorowane – pomiędzy nimi możesz przeciągnąć drut i przymocować go do drewna za pomocą skobli. Jeśli zamierzasz hodować jedynie kilka krzaków winorośli, zamiast rozbudowanych konstrukcji zastosuj kratkę na pnącza i przymocuj ją do elewacji, na altanie, w garażu lub przy domu.

Mała, przydomowa winnica – co jeszcze warto wiedzieć przed jej założeniem?

Każdy, kto odważył się na założenie winnicy we własnym ogrodzie, ten wie, że jest to jedno z najbardziej relaksujących i satysfakcjonujących hobby. Pielęgnacja rozwijających się roślinek i produkcja pierwszych, własnych win dają poczucie spełnienia i radości. Przed rozpoczęciem prac, związanych z zakładaniem winnicy przy domu, pamiętaj jednak o kilku kluczowych kwestiach:

  • stelaże na winorośle stawiaj od strony południowej swojej posesji – jest tam bowiem najwięcej słońca i ciepła,

  • nie sadź w sąsiedztwie winogron innych krzewów, które mogłyby zacieniać stanowisko lub odbierać młodym sadzonkom substancje odżywcze, zawarte w glebie,

  • regularnie przycinaj winorośl zgodnie ze wskazówkami szkółkarzy.

Jeśli zamierzasz wykonać konstrukcję drucianą do uprawy winorośli, zwróć też uwagę na jakość drutu. Najlepiej, jeśli jest on pokryty antykorozyjną warstwą cynku. Średnica drutu nie powinna zaś być mniejsza niż 2 mm.