.

Doniczka z drutu

Posted by      lip 1, 2022     all
Doniczka z drutu

Doniczka z drutu: stylowa ozdoba ogrodu i tarasu

Masz dość nudnych, plastikowych doniczek i szukasz bardziej wyrafinowanych sposobów, by wyeksponować swoje rośliny? W ostatnim czasie prawdziwym hitem tarasowych i ogrodowych aranżacji stały się donice gabionowe druciane. Dlaczego warto je mieć, ile kosztują i jak zrobić je samodzielnie? Podpowiadamy.

Dlaczego warto wybrać donicę z drutu?

Druciana donica na kwiaty lub zioła stanowi świetną alternatywę dla zwykłych doniczek, wykonanych z tworzyw sztucznych, ceramiki lub metalu. Taki niebanalny pojemnik bardzo efektownie prezentuje się na balkonach, tarasach i w ogrodach. Druciane, surowe detale sprawiają, że doniczki świetnie wpisują się w klimat industrialny, wiejski oraz nowoczesny.

Doniczki gabionowe zdobywają coraz większą popularność. Z czego to wynika? Powód jest prosty – są eleganckie i dają wiele możliwości kreowania nietuzinkowych, kamiennych kompozycji. Uwielbiają je zwłaszcza te osoby, które nie wyobrażają sobie ogrodu bez naturalnych ozdób w postaci kolorowych kamyków, otoczaków, grysów. Doniczkę z drutu możesz też wypełnić wieloma innymi materiałami: kamienną korą, kolorowym szkłem albo gruboziarnistym żwirem. Do doniczki drucianej dobierzesz też eleganckich towarzyszy: gabionową ławeczkę, stolik lub stalowe wsporniki do klombów.

Jakie są rodzaje doniczek drucianych?

Ilość gotowych produktów i donic drucianych, dostępnych w sklepach, z pewnością Cię zaskoczy! Masz bowiem do wyboru różne rodzaje koszyków gabionowych: kuliste, półokrągłe, prostokątne, kwadratowe, wąskie lub szerokie. Drut jest materiałem bardzo plastycznym, daje się łatwo formować, dlatego wciąż powstają nowe pomysły i nieszablonowe kształty donic, na przykład: gabiony na planie wielokątów – sześciokątne i pięciokątne.

Na rynku dostępne są doniczki gabionowe, wykonane z:

  • drutu stalowego ocynkowanego lub nieocynkowanego,

  • prętów stalowych,

  • siatki ocynkowanej zgrzewanej.

Niektóre modele doniczek są pokryte warstwą farby, mogą być malowane proszkowo na kolor czarny, szary lub biały.

Donice ogrodowe z drutu: jak je zrobić?

Jeśli uwielbiasz majsterkowanie i szukasz pomysłu, jak ozdobić balkon lub ogródek, koniecznie zwróć uwagę na doniczki gabionowe druciane. Nie musisz kupować ich w sklepie! Do wykonania najprostszej donicy posłuży Ci siatka zgrzewana i kilka prętów stalowych. Oto instrukcja w kilku krokach, jak zrobić stylowy gabion w domowym warsztacie:

  • zespawaj 12 prętów w taki sposób, by utworzyły sześcian,

  • do środka sześcianu włóż walec, wykonany z siatki zgrzewanej, pozostawiając co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni pomiędzy ścianką wewnętrzną i zewnętrzną,

  • walec z siatki wzmocnij u góry stalową obręczą, mocowaną do krawędzi całej konstrukcji,

  • dno doniczki wykonaj z fragmentu beczki lub stalowego wiaderka,

  • całość pomaluj na dowolny kolor (zamiast farby możesz też użyć specjalnych preparatów antykorozyjnych),

  • poczekaj, aż farba wyschnie i włóż do doniczki dekoracyjne kamienie.

To oczywiście nie jest jedyny sposób, jak zrobić samemu doniczkę drucianą. Na YouTube i blogach miłośników ogrodowych aranżacji znajdziesz dziesiątki inspiracji i praktycznych wskazówek, w jaki sposób wykonać mniejsze lub większe gabiony do roślin.

Jak zabezpieczyć drut w doniczkach zewnętrznych?

Druty stalowe stanowią główny element konstrukcyjny doniczek gabionowych. Mimo iż materiał ten ma zwykle ochronną, antykorozyjną warstwę cynku, pamiętaj o tym, że po 2-3 sezonach stalowe doniczki zewnętrzne wymagają jednak konserwacji. Jak je odświeżyć i wyeliminować problem rdzy? Wyjmij kamienie, oczyść drucianą konstrukcję z pyłów, a jeśli zardzewiała – usuń ogniska rdzy papierem ściernym lub szczotką drucianą. Wytrzyj donicę ściereczką, aby usunąć kurz i inne zanieczyszczenia, a następnie pokryj impregnatem antykorozyjnym (może to być również impregnat koloryzujący).

Gdzie kupić gotowe donice z drutu i kamieni?

Szukasz gotowej doniczki z drutu? Znajdziesz ją w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych stacjonarnych oraz internetowych. Jeśli masz własny projekt i chcesz stworzyć oryginalną, autorską aranżację ogrodu, zwróć się do producenta ogrodzeń stalowych lub siatek ocynkowanych. Zapytaj go o wycenę i możliwość wyprodukowania donic na podstawie indywidualnej koncepcji.

Ile kosztują donice-gabiony?

Zakup doniczek gabionowych nie należy do najtańszych, ponieważ cena stali wciąż wzrasta. Koszt donicy zależy jednak w dużej mierze od jej wielkości, grubości drutu, wagi i wykończenia. Najtańsze doniczki ze stali galwanizowanej, kosztują około 50-100 zł u różnych producentów. Okazałe, designerskie gabiony to wydatek rzędu kilkuset złotych. Najdroższe są oczywiście donice wykonywane na zamówienie u lokalnych rzemieślników. Do ceny donicy musisz również doliczyć koszt zakupu kamyków dekoracyjnych lub szkieł – jeżeli lubisz prostotę i szukasz ekonomicznych rozwiązań, wnętrze donicy możesz wyłożyć kamieniem polnym, starannie umytym i zaimpregnowanym.