.

Jak zamontować furtkę w ogrodzeniu panelowym?

Posted by      kwi 19, 2023     all
Jak zamontować furtkę w ogrodzeniu panelowym?

Jak zamontować furtkę w ogrodzeniu panelowym?

Furtka stanowi bardzo ważny element ogrodzenia. Dzięki niej Ty, Twoi bliscy oraz goście możecie swobodnie wchodzić na teren posesji lub opuszczać go bez konieczności otwierania całej bramy. Jak zamontować furtkę panelową? Co zrobić, by była ona bezpieczna i funkcjonalna? Poznaj odpowiedzi.

Furtki i ogrodzenia panelowe: dlaczego warto je wybrać?

Płoty i furtki panelowe są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych materiałów ogrodzeniowych i możesz je spotkać na wielu posesjach prywatnych i firmowych. Z czego wynika ich niegasnąca popularność? Przede wszystkim są one ekonomiczne i estetyczne. W razie potrzeby możesz też szybko i samodzielnie wymienić poszczególne elementy takiego lekkiego ogrodzenia.

Furtka panelowa stanowi trwałą i solidną barierę przeciw nieproszonym gościom i zwierzętom. Wykonana z ocynkowanych drutów, służy latami, zachowując swą funkcjonalność. Koszt zakupu akcesoriów montażowych do tego typu furtek nie jest duży, co również przekłada się na ich popularność. Bez wątpienia do największych zalet furtek 2D i 3D zaliczyć należy też możliwość szybkiego i taniego montażu. Nie musisz bowiem mieć żadnych, specjalnych umiejętności manualnych czy technicznej wiedzy, by móc sprawnie i prawidłowo zamocować swoją przydomową furtkę. Na czym polega taki montaż?

Montaż furtki: co mówi prawo?

Zanim przystąpisz do montażu swojej furtki, zwróć uwagę na kwestie prawne. W Rozdziale 9. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajdziesz następujące wytyczne:

  • furtka nie może otwierać się na zewnątrz posesji,

  • szerokość furtki nie powinna być mniejsza niż 0,9 m,

  • ogrodzenie i wszystkie jego elementy muszą być bezpieczne, a poniżej 1,8 m wysokości płotu (i furtki) nie możesz instalować ostro zakończonych drutów itp.

Obecnie większość producentów ogrodzeń panelowych oferuje furtki w standardowych rozmiarach, odpowiadających aktualnym przepisom. Najczęściej są to lekkie, ażurowe konstrukcje o szerokości 1 m i wysokości od 1,5 m do 1,7 m. Jak zamontować furtkę panelu ogrodzeniowego? Poniżej znajdziesz zestaw gotowych wskazówek.

Jak zamontować furtkę w ogrodzeniu: praktyczne wskazówki

Przed rozpoczęciem prac montażowych i zakupem elementów bramy zastanów się, na którą stronę chcesz otwierać swoją furtkę. Do wyboru masz model lewy lub model prawy. Jak je rozróżnić? Wyobraź sobie, że stoisz przed wejściem na swoją posesję i zamierzasz otworzyć furtkę (oczywiście w kierunku: do wewnątrz). W furtce prawej zawiasy znajdują się po prawej stronie, a skrzydło również otwiera się na prawo (klamka jest po stronie lewej). I odwrotnie: jeżeli zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po stronie prawej – wybierz furtkę lewą.

Aby uniknąć problemów podczas montażu, najlepiej zamów furtkę w komplecie ze słupkami, zawiasami, zamkiem, klamką oraz wkładką. Pamiętaj też o tym, by dokładnie wymierzyć odległości pomiędzy słupkami furtki.

Wykopy pod słupki furtki powinny mieć głębokość minimum 50 cm, by całość wraz z przęsłem była stabilna i bezpieczna. Unikaj betonowania w dni mroźne lub bardzo upalne – wysokie i niskie temperatury nie sprzyjają procesom schnięcia mieszanek.

furtka panelowa ocynkowana

Jak zamocować furtkę: etapy montażu

Nie wiesz, jak zamontować furtkę w ogrodzeniu panelowym? Zasady montażu znajdziesz m.in. na stronach producentów i w specyfikacjach technicznych wybranego systemu ogrodzeniowego. Zadanie polega na tym, by osadzić przęsło na jednym ze słupów i umieścić mechanizm zamykający na słupie przeciwległym. Poszczególne etapy montażu można przedstawić w kilku krokach:

Krok 1:

Pomiary i betonowanie słupków (po osadzeniu i zalaniu słupów betonem zabezpiecz je podporami bocznymi. Kontroluj poziomicą ich ustawienie i na bieżąco koryguj, jeśli zauważysz, że odchylają się od pionu).

Krok 2:

Montaż furtki do słupa (czynność możesz wykonać dopiero wówczas, gdy beton wyschnie; ustal wysokość furtki – nakreśl pomocnicze linie i zainstaluj zawiasy, zaczynając od dołu. Zachowaj dystans 5 cm od podłoża, by uchronić stal przed wilgocią i zapewnić swobodny ruch furtki. Połącz przęsło z zawiasem dolnym, a następnie dokręć zawias górny i skontroluj, czy furtka otwiera się prawidłowo).

Krok 3:

Montaż zamka i klamki (mechanizm otwierania i zamykania możesz też zainstalować wcześniej na furtce położonej płasko na blacie roboczym): zamek i wkładkę zainstaluj w otworze furtki, dokręć śruby, a następnie za pomocą blachowkrętów przymocuj zaczep zamka na odpowiedniej wysokości. Sprawdź, czy mechanizm otwierania i zamykania działa poprawnie.

Jak zamontować furtkę do słupka? Regulacja zawiasów

Bardzo często w trakcie montażu furtki okazuje się, że jej ruch nie jest płynny. Co w takiej sytuacji zrobić? Wyreguluj ustawienie zawiasów. Czynność jest bardzo prosta, gdy masz tak zwane zawiasy regulowane. Są one wyposażone w specjalne nakrętki, które musisz jedynie odpowiednio poluzować lub dokręcić, by ustawić furtkę prawidłowo. Po wyregulowaniu zawiasów ponownie skontroluj, czy bramka otwiera się lekko.

słupek do furtki