.

Na jakiej wysokości zamontować zamek i klamkę w furtce?

Posted by      kwi 5, 2023
Na jakiej wysokości zamontować zamek i klamkę w furtce?

Na jakiej wysokości zamontować zamek i klamkę w furtce?

Zamek i klamka są akcesoriami, których nie powinno zabraknąć w ogrodzeniowej furtce. Dzięki nim możesz z łatwością, bezpiecznie i szybko zamykać lub otwierać swoje wejście na posesję. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zamontować zamek do furtki i na jakiej wysokości najlepiej go umieścić.

Pełna oferta furtek ogrodzeniowych -> SPRAWDŹ

Wysokość zamka w furtce: co warto wiedzieć?

Producenci furtek ogrodzeniowych stalowych i panelowych oferują modele z gotowymi otworami montażowymi lub furtki lewe bądź prawe z kompletnym zamkiem i klamką. W opcji masz też furtki bez gotowych otworów – ich obróbka wymaga jednak znacznej precyzji i zastosowania specjalnych otwornic. Wybór różnych rozwiązań jest tak duży, że nie musisz samodzielnie ingerować w profil oraz zastanawiać się, jaka wysokość klamki w furtce będzie odpowiednia.

Wysokość zamków w furtkach zależy m.in. od wysokości całego przęsła. Przyjmuje się, że jeśli ma ono 120 cm, wówczas zamek powinien znajdować się 100 cm. W przypadku niższych bramek zamki zwykle są montowane na wysokości 80 cm. Takie ustawienie wynika z zasad ergonomii: klamki umiejscowione wyżej lub niżej niż 80-100 cm są po prostu niewygodne, a wręcz niebezpieczne.

Na jakiej wysokości zamek w furtce: co mówi prawo?

Polskie prawo nie reguluje ściśle kwestii, dotyczących wysokości położenia zamków i klamek w ogrodzeniach domów prywatnych. Ustawodawca wskazuje jedynie, że płot, brama oraz furtka nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi ani zwierząt. Ponadto, furtka nie może otwierać się na zewnątrz i nie należy w niej instalować żadnych, ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wykonać samodzielnie montaż zamka w furtce. Jeśli jednak nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc fachowca, który będzie wiedział, na jakiej wysokości powinien być zamek i jak należy go prawidłowo przymocować.

Zamek do furtki -> SPRAWDŹ OFERTĘ

Na jakiej wysokości elektrozaczep do furtki?

Na posesjach prywatnych bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są elektrozaczepy do furtek. Są to elektryczne rygle, zwykle połączone z domofonem. Dzięki nim możesz otwierać bramkę szybko i bez wychodzenia z domu. Masz też pełną kontrolę nad tym, kto wchodzi na Twoją posesję.

Jak zamontować elektrozaczep do furtki – na jakiej wysokości najlepiej go umieścić? Przede wszystkim zwróć uwagę na zalecenia producenta i zapoznaj się z instrukcją. Rygiel powinien znajdować się na wysokości zamka, czyli około 80 cm lub 100 cm, w zależności od modelu furtki i rozmieszczenia otworów montażowych.

Wysokość klamki w furtce

Typowa wysokość klamek w drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych wynosi standardowo 100 cm. Tę samą wartość przyjmują zwykle producenci furtek i systemów bramowych. Masz małe dzieci i obawiasz się, że będą próbowały wyjść na ulicę? Zainstaluj klamkę wyżej, na przykład 110 cm lub 120 cm, licząc od dolnej krawędzi furtki. Zamierzasz dostosować furtkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo? Umieść klamkę na wysokości 80-90 cm.

Zwróć też uwagę na kwestie, związane z funkcjonalnością i estetyką Twojego ogrodzenia. Klamka umieszczona zbyt wysoko (powyżej 120 cm) sprawia, że przydomowa furtka wygląda bardzo osobliwie. Gdy montujesz furtki przemysłowe lub gospodarcze, priorytetem są wówczas względy praktyczne i kwestie bezpieczeństwa. Klamki instalujesz na dowolnej wysokości, dostosowanej do specyfiki działalności.

Jak zamontować zamek w furtce?

Samą furtkę i akcesoria musisz zamontować w taki sposób, by służyły wiele lat i były w pełni funkcjonalne. Jak przymocować zamek do furtki? Montaż wykonasz w kilku prostych krokach:

  • włóż wkładkę i zamek do otworu, znajdującego się w bocznej części profilu,

  • przymocuj wkładkę za pomocą odpowiednich wkrętów, dokręć zamek śrubą,

  • wykonaj montaż klamki do furtki: dopasuj, a następnie przykręć zewnętrzną i wewnętrzną klamkę z szyldem,

  • sprawdź, czy wszystkie elementy działają i, jeśli wyczuwasz luz w obrębie wkładki, ponownie dokręć śruby

Klamka do furtki ogrodzeniowej -> SPRAWDŹ CENĘ

Montaż zamka w furtce możesz wykonać zarówno w pozycji poziomej, przed zainstalowaniem przęsła na słupach, jak i w pionie, gdy furtka jest już przymocowana wraz z bramą.

Pamiętaj też o tym, że do furtek panelowych najlepiej pasują klamki z długim szyldem. Szyld powinien być dopasowany kolorystycznie do stalowej ramy, z którą będzie połączony.