.

Czy pellet jest ekologiczny?

Posted by      lut 14, 2023     all
Czy pellet jest ekologiczny?

W związku z narastającymi problemami nadmiernej emisji CO2 i globalnego ocieplenia ludzie zaczęli szukać nowych pomysłów, jak i czym ogrzewać domy. Jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie nowoczesnego ogrzewnictwa pozostają biomasy, w tym pellet. Czy pellet jest paliwem ekologicznym? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, by móc odpowiedzieć na to pytanie? Sprawdźmy.

Co to jest pellet i jakie są jego rodzaje?

Zacznijmy od samej definicji pelletu. To rodzaj paliwa w postaci ciał stałych, a dokładnie granulatu, przypominającego niewielkie wałeczki (cylindry). Granulki pelletowe mają kolor jasny lub brązowy, ich średnica maksymalna wynosi 8 mm, a długość nie przekracza 40 mm. Ten typ paliwa przystosowany jest zarówno do specjalistycznych kotłów pelletowych, jak i pieców uniwersalnych, na biomasę czy ekogroszek.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu. Granulat powstaje z trocin lub zrębków drzew iglastych i liściastych, a także z innych, naturalnych surowców, jak łuski słonecznika lub słoma. Pellety mają zróżnicowany skład, kaloryczność i poziom wilgotności. Najlepsze granulaty są dobrze wysuszone, nie zawierają niskowartościowych dodatków, a ich wydajność sięga 19 MJ/kg.

Pellet – alternatywa dla paliw kopalnych?

Na świecie istnieją ogromne złoża węgla kamiennego i węgla brunatnego. Warto jednak pamiętać o tym, że te zasoby powstawały kilkadziesiąt milionów lat! Nie jesteśmy w stanie pozyskać ich sztucznie w warunkach laboratoryjnych. Ponadto, w trakcie spalania węgla powstaje wiele trujących związków, w tym znaczne ilości CO2, bezpośredniego sprawcy efektu cieplarnianego. Wobec tych faktów pellet jest doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • można go produkować z szybkorosnących roślin i drzew (energetyczna wierzba, sosna itp.),

  • wytwarzanie pelletu nie obciąża nadmiernie środowiska – nie jest on bowiem wydobywany z wnętrza ziemi, lecz powstaje w nowoczesnych halach produkcyjnych.

Popularność pelletu jako zamiennika węgla ma również ścisły związek z międzynarodową, proekologiczną polityką i założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Zgodnie z nim, w najbliższych latach nastąpić ma likwidacja kotłów węglowych. Do 2050 roku emisja gazów cieplarnianych w Europie powinna zaś osiągnąć poziom zerowy. Stosowanie pelletu zamiast węgla w zmodernizowanych lub nowych kotłach na biomasę staje się zatem jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów redukcji CO2.

Pellet: ekologia czy oszustwo?

Wiele osób, które stoją przed wyborem kotła grzewczego do swojego domu, zadaje sobie pytanie: czy pellet naprawdę jest eko? Aby móc zgłębić ten temat, warto zbadać dwie kwestie. Pierwszą z nich jest sam proces produkcji paliwa. Ekologiczność granulatu polega między innymi na tym, że nie trzeba wydobywać go z głębi ziemi, jak ma to miejsce w przypadku węgla (i pochodnej węgla, ekogroszku). To oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia erozji gleb, skażenia powietrza i powstawania ton odpadów kopalnianych!

Kolejną kwestią, o której warto wiedzieć, analizując ekologiczność pelletu, jest ilość trujących substancji, uwalnianych podczas spalania. W przeciwieństwie do węgla wysokogatunkowy pellet generuje mniej szkodliwych związków, takich jak: dwutlenek węgla, tlenek azotu czy tlenek węgla. Nie ma w nim również resztek lakierów, gumy czy innych odpadów, emitujących Lotne Związki Organiczne i pyły zawieszone. 

Pellet ekologiczny, czyli jaki?

Kupując pellet, warto dokładnie sprawdzić jakość produktu, który chcemy kupić. Po czym poznać prawdziwie ekologiczny pellet? To produkt z certyfikatem jakości, wydawanym przez polskie lub zagraniczne, bezstronne jednostki atestujące, takie jak: ENplus czy DIN CERTCO. Pellet certyfikowany jest surowcem ekologicznym, co oznacza, że:

  • spełnia międzynarodowe normy w zakresie jakości,

  • nie jest zanieczyszczony (nie zawiera bezwartościowych domieszek w postaci tworzyw sztucznych lub odpadów przemysłu meblarskiego),

  • osiąga wysoką wydajność energetyczną (17-19 MJ/kg).

Ekologiczny pellet ma również tę zaletę, że pali się równomiernie i nie tworzy spieków. Po spaleniu powstaje niewielka ilość popiołu, który można wykorzystać na przykład jako ogrodowy nawóz.

Na co zwrócić uwagę, kupując pellet?

Nie każdy sprzedawca pelletu jest w stanie zaoferować klientom ekologiczny towar. Na co zwrócić uwagę, wybierając dostawcę tego typu biomasy? Wiemy już, że najlepszy pellet to pellet certyfikowany – na opakowaniu powinna więc znajdować się stosowana informacja, dotycząca jakości produktu! Nigdy nie kupujmy opału niewiadomego pochodzenia.

Gdy postanawiamy zaopatrzyć się w pellet w sklepach internetowych lub chcemy skorzystać z ogłoszeń osób prywatnych, upewnijmy się, kim jest sprzedający. Zawsze sprawdzajmy, jakie opinie ma sprzedawca, od którego zamierzamy kupić granulat. Upewnijmy się, czy jest to firma z doświadczeniem, renomą i certyfikatami jakości? Jeśli zależy nam na kupnie wysokiej jakości, ekologicznego pelletu, nie dajmy się zmanipulować wysokimi rabatami i okazjami cenowymi.