.

Czy pelletem można palić w zwykłym piecu?

Posted by      lut 8, 2023     all , Ogrzewanie domku
Czy pelletem można palić w zwykłym piecu?

Czy pelletem można palić w zwykłym piecu?

Mimo wprowadzenia polityki proekologicznej i walki ze smogiem podejmowanych przez Unię Europejską, w wielu domach w Polsce wciąż występują piece na węgiel i drewno. Właściciele nie chcą lub nie mają środków, by wymienić kopciuchy na nowe, wydajne kotły. Jednocześnie narasta problem drożejących paliw, jak: węgiel czy drewno, które użytkownicy pieców próbują zastąpić tanią biomasą. Czy palenie pelletem w zwykłym piecu jest możliwe?

Co to jest pellet i jak należy go prawidłowo używać?

Pellet jest jednym z najpopularniejszych biopaliw. Ma postać drobnych, walcowatych granulek, wytwarzanych z bioodpadów, takich jak:

  • odpady powstałe w procesie obróbki drewna,

  • odpady rolnicze: ziarna, kłącza, łodygi roślin,

  • słoma.

Granulat drzewny powstaje też ze specjalnych gatunków drzew energetycznych. Najczęściej jest to wierzba lub olcha.

Do spalania pelletu i pozyskiwania energii cieplnej służą kotły na biomasę, z podajnikiem, umożliwiającym wrzut drobnego paliwa do komory spalania. Na rynku można bez trudu znaleźć różne modele kotłów i pieców, przystosowanych do palenia biomasą. Co je wyróżnia? Są to wydajne, ekologiczne i nowoczesne urządzenia, dzięki którym maleje emisja toksycznych spalin i CO2. A czy można palić pelletem w piecu węglowym lub w kozie, opalanej drewnem? Odpowiedź brzmi: tak i nie.

Zalety pelletu: dlaczego granulat coraz częściej zastępuje węgiel?

Wśród różnych rodzajów biopaliw pellet pozostaje jednym z najchętniej wybieranych produktów. Niegasnące zainteresowanie tym surowcem wynika z kilku powodów – jest on stosunkowo niedrogi, wydajny i ogólnodostępny. W domowych kotłowniach i składzikach worki z roślinnym granulatem łatwiej też magazynować niż ogromne ilości brudzącego węgla.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód, dla którego użytkownicy kotłów i pieców wybierają pellet. Jak pokazuje rzeczywistość, z każdym rokiem maleje dostępność węgla. Ponadto, właściciele przestarzałych kopciuchów coraz częściej otrzymują wysokie grzywny za zanieczyszczanie środowiska i atmosfery.

W jakim piecu można palić pelletem?

Jak już wspomnieliśmy, do spalania pelletu najlepiej stosować odpowiednie modele kotłów, produkowanych wyłącznie z myślą o tym biopaliwie. A co zrobić, gdy w domu znajduje się piec na ekogroszek lub piec na zrębki drzewne? Sprawa jest prosta, jeśli producent danego urządzenia dopuszcza palenie pelletem. Jeśli jednak podajniki, komora spalania i palnik nie są przystosowane do specyfiki granulatu, konieczna może się okazać przebudowa lub wymiana pieca.

Pellet co do zasady nie nadaje się do tradycyjnych kotłów węglowych starego typu, niespełniających współczesnych norm w zakresie ekologii, sprawności i wydajności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy piec zostanie przeprojektowany i zmodernizowany w taki sposób, by można w nim było spalać biopaliwa.

Jak palić pelletem w zwykłym piecu?

Jeśli mamy unowocześnioną instalację grzewczą i wyposażyliśmy ją w podajnik na granulat roślinny lub drzewny, dowiedzmy się, jak palić pelletem w piecu węglowym. Urządzenie powinno być wyposażone w automatyczny podajnik i zapalarkę, dzięki którym oszczędzamy czas, potrzebny do jego obsługi.

Bezpieczne palenie w zwykłym, unowocześnionym piecu możliwe jest też jedynie wówczas, gdy zadbamy o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym znajduje się kotłownia. Ważna jest również kontrola ilości powietrza, wtłaczanego do komory spalania – jeśli jest go zbyt dużo lub zbyt mało, wydajność pieca maleje. Warto więc metodą prób i błędów regulować nadmuch i obserwować efekty.

Czy można palić pelletem w piecu węglowym – co mówi prawo?

W Polsce nie ma jeszcze jednolitych przepisów, które w sposób jednoznaczny regulowałyby kwestie, związane z zasadami użytkowania biomasy w piecach węglowych. Warto jednak pamiętać, o tym, że politycy pracują już nad Ustawą Czyste powietrze. Ma ona nawiązywać do idei Europejskiego Zielonego Ładu, czyli działań, mających ograniczyć globalną emisję CO2.

Obecnie samorządy i władze dużych miast ustanawiają własne zasady i politykę antysmogową. Powstają niezależne przepisy, nakazujące demontaż pieców starego typu, pieców bezklasowych lub kotłów zaliczających się do klas 1-3 najpóźniej do 2022-2023 roku. To dla wielu użytkowników oznacza konieczność całkowitej wymiany lub częściowej modernizacji kopciuchów.

Dlaczego nie warto palić pelletem w bezklasowym piecu węglowym?

Zwykły piec, w którym nie dokonano żadnych technicznych zmian pod kątem możliwości spalania biopaliw, nie powinien być wykorzystywany do celów innych niż palenie węgla. Nie wolno (i nie warto) używać pelletu w urządzeniach nieprzystosowanych technicznie. Takie działanie generuje bowiem niepotrzebne straty surowca!

Wrzucanie drzewnego granulatu bezpośrednio do komory spalania w piecu starego typu sprawia, że nie jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedniej wydajności pracy urządzenia. Nieefektywne spalanie oznacza również większe zanieczyszczenie powietrza spalinami i konieczność ciągłego monitorowania, czy pellet spala się prawidłowo.