.

Ogrodzenia w stylu wiejskim

Posted by      paź 21, 2022     all
Ogrodzenia w stylu wiejskim

Jak zrobić ogrodzenie ranczo i ile to kosztuje?

Masz działkę za miastem i planujesz ją ogrodzić? Nie podobają Ci się standardowe ogrodzenia metalowe, masywne gabiony ani płoty panelowe? Postaw na prostotę i naturalne materiały. Wybierz ogrodzenie typu ranczo, dzięki któremu stworzysz wyjątkową aranżację przestrzeni. Jak zrobić, ile kosztuje i o czym warto pamiętać, projektując płot rustykalny? Poznaj odpowiedzi.

Płot ranczo: cechy charakterystyczne

Hiszpańskie słowo rancho oznacza duże gospodarstwo, prowadzące hodowlę owiec i bydła w Ameryce Południowej i w USA. W Polsce ta nazwa odnosi się zwykle do każdego gospodarstwa rolnego lub posesji oddalonych od miast. Styl ranczerski w aranżacjach nawiązuje do estetyki budynków gospodarczych i surowych warunków życia na wsi. Elementem, który wyróżnia płot typu ranczo na tle innych rodzajów płotów, jest jego prosta, ażurowa konstrukcja i zastosowanie drewna jako głównego budulca.

W ogrodzeniach ranczerskich uwagę przyciągają masywne, poziomo ułożone deski z oflisem. Czym jest oflis? To niepowtarzalne, nieregularne linie, widoczne na krawędziach desek, powstałe w wyniku naturalnych procesów, zachodzących w wieloletnim cyklu życia drzewa. Gdy przyjrzysz się płotom w stylu ranczerskim w Twojej najbliższej okolicy, bez trudu zauważysz kilka podobieństw. Typowe ogrodzenie drewniane ranczo składa się z odcinków o długości 2 m – 3 m oraz 3 lub 4 desek poziomych, mocowanych do słupów drewnianych bądź stalowych. Wszystkie elementy drewniane są również zabezpieczone warstwą impregnatu (przezroczystego lub kolorowego).

Dlaczego warto wybrać płot drewniany typu ranczo?

Moda na styl ranczerski i rustykalny trwa w najlepsze. Cenią go zwłaszcza ci, którzy szukają bliskości ze światem natury i nie lubią nowoczesnych ogrodzeń, produkowanych ze stali czy kompozytów. Dlaczego warto zainwestować w ogrodzenie drewniane typu ranczo

  • taki płot kosztuje mniej niż płoty systemowe, murki i gabiony (niższe koszty dotyczą również robocizny – montaż przebiega zwykle szybko i sprawnie),

  • drewno przez wiele lat zachowuje piękny wygląd i podkreśla rustykalny charakter miejsca,

  • drewniane deski są materiałem ekologicznym i w 100% biodegradowalnym,

  • każdy element płotu można łatwo wymienić.

Ponadto na uwagę zasługuje również fakt, że płot w stylu wiejskim zabezpiecza posesję przed szkodnikami, takimi jak: łosie czy sarny. Duże zwierzęta nie mają szans, by przejść przez drewniane, solidne ogrodzenie.

Jakie wybrać deski na płot ranczo?

Czy każda deska drewniana nadaje się do budowy płotu ranczerskiego? Oczywiście, że nie! Wysokiej jakości deski ranczowe powstają bowiem ze specjalnych gatunków drewna iglastego, mają charakterystyczny kształt i świetnie znoszą zmienne temperatury, promieniowanie UV oraz wilgoć. Najczęściej deski na ogrodzenie ranczo wykonywane są z sosny i modrzewia. Na polskim rynku możesz też znaleźć deski olchowe i topolowe.

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie wiejskiego domu? Jeśli zależy Ci na trwałości i chcesz przez wiele lat cieszyć się pięknym płotem, postaw na tarcicę iglastą. Pamiętaj, że najtrwalsza i najtwardsza deska typu ranczo to deska modrzewiowa, wysuszona, oheblowana i okorowana. Modrzew nie paczy się, nie łamie i długo zachowuje kształt, niezależnie od warunków, panujących za zewnątrz. Ponadto, ogrodzenia w stylu wiejskim, wykonane z tarcicy modrzewiowej, mają niepowtarzalny rysunek słojów i dodają uroku Twojej posesji. Trwała deska ranczo to także deska olchowa, którą bez trudu zaimpregnujesz.

Jakie słupki do ogrodzenia typu ranczo?

Wybierając deski na ogrodzenie typu ranczo, koniecznie zwróć uwagę na ich ciężar i dobierz do nich odpowiednie słupy. Jeśli zamierzasz postawić wysoki, masywny płot rancho, użyj słupów metalowych. Lżejsze deski sosnowe z powodzeniem zamontujesz na słupach drewnianych, mocowanych na kotwach.

Ogrodzenie ranczo – jak zrobić?

Jak zrobić ogrodzenie typu ranczo? Budowa przebiega w kilku krokach:

  1. Przygotowujesz teren, dokonujesz pomiarów i wyznaczasz miejsca na słupy.

  2. Robisz dołki pod słupy (zachowaj minimum 50 cm głębokości wykopu), betonujesz słupy metalowe lub osadzasz w betonie kotwy pod słupy drewniane.

  3. Gdy beton zwiąże, mocujesz do słupków deski ogrodzeniowe ranczo.

  4. Opcjonalnie: zabezpieczasz końcówki słupków listwami ochronnymi.

Wskazówka: chcesz, aby Twój płot drewniany ranczo przetrwał wiele lat? Zamów na wymiar stalowe słupy ze wspornikami, podtrzymującymi deski. Dzięki temu rozwiązaniu świetnie ustabilizujesz płot typu rancho. Cena słupów na zamówienie podlega indywidualnym negocjacjom, więc możesz zaoszczędzić, a jednocześnie uprościć montaż. 

Ogrodzenie typu ranczo: cena materiałów

Drewno wciąż drożeje, a Ty zastanawiasz się, ile aktualnie kosztuje ogrodzenie ranczo? Cena takiego płotu nie będzie wygórowana, jeśli kupisz materiał w miejscowym tartaku i samodzielnie wykonasz prace montażowe. Koszty ogrodzenia zależą też oczywiście od wielkości działki, ilości i wymiarów desek. Przejrzyj lokalne ogłoszenia i porównaj, ile kosztują u różnych sprzedawców deski na ogrodzenie typu ranczo. Cena w miejscowym tartaku powinna być niższa niż stawki, proponowane w marketach, o czym warto pamiętać, gdy ma się ograniczony budżet.