.

Wysokość ogrodzenia frontowego

Posted by      maj 9, 2022     all
Wysokość ogrodzenia frontowego

Jak powinna być wysokość ogrodzenia frontowego?

Chcesz ogrodzić swoją posesję, a Twoja działka znajduje się w sąsiedztwie drogi publicznej? Zanim wybudujesz płot, powinieneś sprawdzić, jaka jest dopuszczalna wysokość ogrodzenia frontowego. Z naszego artykułu dowiesz się, co na ten temat mówią przepisy i jakie kwestie praktyczne warto wziąć pod uwagę, budując płot od strony ulicy.

Optymalna wysokość ogrodzenia frontowego – aspekty praktyczne

Zanim wybudujesz ogrodzenie wokół domu, musisz pamiętać o kilku istotnych sprawach. Płot, podobnie jak każdy inny obiekt budowlany, powinien być:

  • bezpieczny,

  • trwały,

  • funkcjonalny,

  • estetyczny.

Ogrodzenie od strony wjazdu na posesję (i pozostała część płotu, zlokalizowana na granicy działek sąsiadujących) musi być wykonane w taki sposób, by nie stanowiło potencjalnego zagrożenia dla przechodniów oraz zwierząt. Oznacza to, że nie mogą z niego wystawać ostro zakończone elementy. Sama konstrukcja powinna być solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, silne podmuchy wiatru, wilgoć i zróżnicowane temperatury. A jaką wysokość mają zwykle ogrodzenia frontalne?

Jaka wysokość ogrodzenia od ulicy? Aspekty prawne

Co mówi polskie prawo na temat wysokości płotu od strony ulicy? Podstawowym aktem, odnoszącym się do tej kwestii, jest Ustawa Prawo budowlane, zgodnie z którym właściciele działek mogą bez zgłoszenia czy pozwolenia na budowę stawiać ogrodzenia o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m (Art.  29. Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę).

Do wymiarów i wysokości ogrodzeń odnosi się również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dział II, rozdz. 9). Jakie informacje są w nim zawarte? Oto krótkie podsumowanie:

  • ogrodzenie powinno być bezpieczne,

  • poniżej 1,8 m płotu nie wolno umieszczać drutów kolczastych ani innych, niebezpiecznych elementów,

  • elementy ruchome, takie jak: bramy czy furtki, nie mogą otwierać się na zewnątrz, w stronę dróg,

  • szerokość bramy w świetle powinna wynosić 2,4 m, furtki – 0,9 m (nie mogą przekraczać wysokości 2,2 m, chyba że zdobędziesz pozwolenie starosty na budowę niestandardowego obiektu).

Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego a kwestia wysokości płotu

W ostatnich dekadach w Polsce w wielu gminach zaczęły powstawać lokalne przepisy prawne, zwane Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie: MPZP). Są to uchwały rad gminnych, regulujące kwestie warunków zabudowy na danym terenie. MPZP może (lecz nie musi) zawierać wytycznych, dotyczących wysokości ogrodzeń frontalnych, bramek i furtek. Plany miejscowe są mniej lub bardziej precyzyjne – sugerują nawet rodzaj lub kolor materiałów, dopuszczalnych w konstrukcji płotów.

Zanim kupisz ogrodzenie, koniecznie zapoznaj się z planem miejscowym lub zasięgnij porady urzędnika w swojej gminie i dowiedz się więcej na temat warunków zabudowy. Samowola budowlana i stawianie ogrodzeń frontalnych wyższych niż pozwala na to prawo może się bowiem skończyć nakazem rozbiórki lub grzywną.

Najlepsza wysokość ogrodzenia z bramą i furtką

Jaka jest najlepsza wysokość ogrodzenia frontalnego przydomowego? Branża ogrodzeniowa ma dla Ciebie wiele propozycji reprezentacyjnych płotów, bram oraz furtek 1,5 m oraz 1,7 m. Są to optymalne rozmiary ogrodzeń, odpowiadające polskim przepisom budowlanym. Zwróć uwagę na to, że płoty frontalne 1,5 m, 1,7 m lub 1,8 m wyglądają estetycznie i zwykle łatwiej jest je wkomponować do istniejącej zabudowy.

Oczywiście, nie musisz zastanawiać się, jaki wysoki powinien być Twój płot od strony ulicy – możesz wybrać gotowy, standardowy produkt, łatwy w montażu i bezpieczny. Producenci ogrodzeń panelowych, kutych oraz siatek oferują również wykonawstwo ogrodzeń frontalnych w dowolnej wysokości, na przykład: 2 m lub 2,2 m. Takie wysokie płoty należą jednak do rzadkości, ponieważ nie odpowiadają warunkom MPZP.

Nietypowe ogrodzenia frontowe – jaka wysokość?

W niektórych obiektach, takich jak: obiekty zabytkowe czy magazyny, często występuje wysokość ogrodzenia frontalnego jest niestandardowa. Jeśli Twoimi priorytetami są: osłona posesji, zabezpieczenie mienia, zabezpieczenie terenu przed niepożądanymi gośćmi i estetyka ogrodzenia, zleć wykonanie indywidualnego projektu. Zwróć się o pozwolenie na budowę płotu w optymalnej wysokości – powyżej 2,2 m.

Istotnym kryterium wysokości ogrodzenia frontalnego, które powinieneś wziąć też pod uwagę, jest wysokość istniejących, sąsiednich płotów. Jeśli, na przykład, Twój sąsiad ma wysoki, betonowy płot 2,5 m, prawdopodobnie Ty również możesz postawić taką konstrukcję. Zadbaj o to, by Twoje ogrodzenie tworzyło spójną kompozycję wraz z elementami zabudowy zastanej.