.

Konstrukcje pod winogrona

Posted by      kwi 29, 2022     všichni
Konstrukcje pod winogrona

Jak zrobić podpory i konstrukcje pod winogrona?

Winorośl właściwa (z łac. Vitis vinifera), znana również jako winna latorośl, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Walory smakowe i zapachowe winogron znali i cenili już starożytni Sumerowie, Egipcjanie i Chińczycy! Marzysz o stworzeniu własnej, niewielkiej winnicy albo tarasowej uprawie latorośli? Sprawdź, jaka podpora pod winogron jest najlepsza i jak ją skonstruować.

Idealna kratka na winogrona, czyli jaka?

Cechą charakterystyczną Vitis vinifera jest to, że szybko pnie się w górę, by zyskać możliwie jak największy dostęp do światła słonecznego. W niewielkim ogródku, na elewacji budynku lub na balkonie zastosuj więc metalowe rusztowania do winorośli – sztywna konstrukcja zapewni roślinie solidne podparcie i ułatwi jej formowanie. Nie wiesz, jakie podpórki do winogrona wybrać?

Jesienią zadbana, dobrze doświetlona winorośl daje obfity plon w postaci ciężkich kiści owoców. Aby uchronić pnącze przed zniszczeniem, zastosuj stalową kratownicę na winogron. To dobra alternatywa dla stelaży lub pergoli drewnianych, które gniją i ulegają atakom insektów. Stabilne, metalowe rusztowanie winnicy ogrodowej i tarasowej przetrwa wiele lat. Możesz z niego stworzyć konstrukcję wolnostojącą albo przymocować do elewacji.

Jaki drut do winorośli jest najlepszy?

Wieloletnia uprawa winorośli jest możliwa jedynie wówczas, gdy roślina ma odpowiednie podłoże i sztywne, trwałe oparcie. Jaki drut do winnicy jest najlepszy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Do wyboru masz bowiem kilka różnych rodzajów:

  • drut ocynkowany wiązałkowy – nadaje się do konstrukcji balkonowych, gdy planujesz uprawę winorośli w niewielkich donicach lub w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania kratownicy lub pergoli,

  • drut do winogrona ocynkowany i pokryty warstwą PCV lub otuliną w kolorze naturalnym: to opcja dla tych, którym zależy na estetyce ogrodowej aranżacji.

Drut, z którego będzie wykonana kratka na winorośl, powinien mieć średnicę minimum 3 mm, by był w stanie utrzymać ciężar owocującej rośliny. Pamiętaj też o tym, że w warunkach podwyższonej wilgotności, intensywnego promieniowania UV i stale zmieniających się temperatur drut musi być zabezpieczony cynkiem (lub cynkiem i PCV) – bez tej warstwy ochronnej szybko skoroduje.

Jak zrobić konstrukcję pod winogron?

Jak powinna wyglądać konstrukcja pod winorośl? Możesz ją wykonać na kilka różnych sposobów, według własnego uznania i specyfiki miejsca, w którym chcesz ustawić podpory do winogron. Zdjęcia oraz podpowiedzi, jak wykonać stelaż, znajdziesz w internecie, na blogach i vlogach ogrodniczych lub winiarskich. A oto nasza instrukcja montażu rusztowanie pod winogron w kilku prostych krokach:

  1. Ustal, gdzie chcesz hodować winogrona i dokładnie wymierz długość i szerokość ściany.

  2. Zamów stalowy stelaż z haczykami lub, jeśli wolisz rustykalne klimaty – kup 3 cienkie, okorowane stemple sosnowe (o średnicy max. 8 cm) lub lamele, a następnie połącz je tak, by tworzyły odwróconą literę U (na balkonie zamiast ciężkich konstrukcji z drewna lub stali możesz zastosować wyłącznie drut wiązałkowy i haczyki, które mocujesz bezpośrednio na ścianach lub do sufitu).

  3. Przepleć drut wiązałkowy pomiędzy ramą stelaża w pionie lub na skos tak, by rośliny mogły swobodnie piąć się w górę (drut zahaczasz o gwoździe, skoble albo o haki montażowe).

Jeżeli planujesz osadzić konstrukcję pod winogron bezpośrednio w gruncie, pamiętaj, że elementy drewniane należy zaimpregnować, zanim trafią do dołków. Drut musisz też starannie naciągnąć przed ułożeniem winorośli. W przypadku stelaży mocowanych do ścian zachowujesz dystans między stalową siatką a elewacją – dzięki temu ściana ma zapewnioną cyrkulację powietrza.

Gotowe podpory do winorośli – gdzie je kupić?

Nie masz czasu lub chęci, by samodzielnie wykonać konstrukcję pod winogrona? Skorzystaj z kratek do pnączy, dostępnych w sklepach. To produkty, przeznaczone do montażu na ocieplonych i nieocieplonych ścianach budynków, na słupach i w donicach balkonowych.

Gdzie znajdziesz gotowe podpórki do winorośli? Możliwości masz wiele – stelaż na wymiar kupisz bezpośrednio u producenta drutu, a także w sklepie z ogrodzeniami, ogrodniczym lub budowlanym. Taki wyrób znajdziesz pod wieloma różnymi nazwami: jest to krata ekspozycyjna, kratka ogrodowa, pergola na winogron. Wiele nietuzinkowych i kreatywnych konstrukcji do roślin pnących kupisz też w sieci, bez wychodzenia z domu.

Prowadzenie winogron – na czym to polega?

Dobrze dobrana i ustawiona w nasłonecznionym miejscu kratka na winogrona to połowa sukcesu. Druga połowa to umiejętne prowadzenie winorośli w taki sposób, by mogła się pięknie rozwinąć. Roślinę musisz bowiem regularnie przycinać, nawadniać, zabezpieczać przed szkodnikami i tworzyć jej optymalne warunki wzrostu.

Jak prowadzić winorośl? Pierwsze młode pędy wymagają wsparcia – oplatasz je wokół drutu tak, aby zaczęły tworzyć naturalną, zieloną ścianę. Jeśli chcesz stworzyć aranżację ogrodową z wyrośniętych pnączy, mocujesz je pionowo do stelaża przy pomocy sznurków albo drutu w kolorze brązowym. Roślina z czasem sama zacznie piąć się ku górze, lecz wymaga stałej pielęgnacji i kształtowania.