.

Jak naprawić ogrodzenie z siatki?

Posted by      kwi 4, 2023     Wszystkie
Jak naprawić ogrodzenie z siatki?

Jak naprawić ogrodzenie z siatki?

Masz płot z siatki drucianej? To bardzo dobry wybór! Siatki plecione ocynkowane i powlekane są niezwykle trwałe, estetyczne i odporne na uszkodzenia. Niestety, jak każde inne ogrodzenie, płoty tego typu również wymagają konserwacji i bieżących napraw. Jak naciągnąć siatkę i załatać w niej dziury? Kiedy tego typu naprawy mają sens? Sprawdź.

Naprawa ogrodzenia z siatki: o tym warto wiedzieć

Każdy płot pełni określone funkcje: tworzy granicę między Twoją posesją a drogą lub działką sąsiada, uniemożliwia wejście nieproszonym gościom i zdobi teren. Wszelkie uszkodzenia sprawiają, że ogrodzenie przestaje być funkcjonalne. Gdy z płotu wystają ostro zakończone druty, stwarza on potencjalne zagrożenie dla przechodniów, domowników lub zwierząt. Nie czekaj zatem, aż komuś stanie się krzywda – samodzielnie przeprowadzaj konserwację i bieżące, drobne naprawy swojej siatki.

Siatka ogrodzeniowa ocynkowana fi2,5mm -> Sprawdź cenę

Od czego zacząć naprawę ogrodzenia z siatki?

Twoje ogrodzenie nie wygląda najlepiej? Zaplanuj remont i zorganizuj pracę w taki sposób, by szybko i sprawnie usunąć wszelkie usterki. Dokonaj oględzin płotu wczesną wiosną lub jesienią, gdy roślinność wokół siatki jest niska i nie utrudnia dostępu do słupków i siatki. Skontroluj następujące elementy:

  • naciąg siatki (siatka sztywna, wisząca poziomo względem podłoża nie wymaga ponownego naciągania, jeśli jest luźna i obwisła, koniecznie skoryguj jej ułożenie),

  • stan techniczny akcesoriów naciągowych,

  • stan techniczny siatki (sprawdź, czy nie ma w niej wywiniętych, ostro zakończonych drutów, ubytków itd.).

Do prac konserwacyjnych przygotuj niezbędne narzędzia: kombinerki, szczypce, klucz płaski, śrubokręt lub wkrętarkę i (opcjonalnie) naciąg ręczny. Po sprawdzeniu stanu siatki może się okazać, że musisz też kupić nowy drut naciągowy, przelotki lub napinacze.

Pamiętaj też o tym, że prace konserwacyjne, związane z demontażem siatki, najlepiej wykonywać w zespole co najmniej 2-osobowym. Jedna osoba podtrzymuje wówczas siatkę, druga zaś jest w stanie bezpiecznie i precyzyjnie skorygować jej ustawienie.

Jak skorygować naciąg siatki?

To zupełnie naturalne, że siatki ogrodzeniowe z czasem zaczynają opadać. Jest to efekt działania zmiennych temperatur, wiatrów oraz nacisków o zróżnicowanej sile. Jeśli problem dotyczy również Twojego płotu, możesz szybko się z nim uporać w dwóch prostych krokach:

  1. dokręć śruby napinaczy i upewnij się, że drut naciągowy jest odpowiednio naprężony, a siatka wisi prosto,

  2. skontroluj wszystkie przelotki i obejmy – dokręć je do słupków, jeśli są poluzowane.

Masz stary, wysłużony płot pozbawiony systemu naciągowego? Jeśli znajdująca się na nim siatka jest w dobrym stanie, zdejmij ją, a następnie przymocuj do słupków obejmy wraz z naciągami i prętami napinającymi. Przewlecz drut przez górne, środkowe i dolne oczka siatki, a następnie naciągnij go, obracając śrubę.

Naprawa rozerwanej siatki ogrodzeniowej

A co zrobić w sytuacji, gdy siatka ma dziurę? Niewielki ubytek możesz szybko załatać, używając drutu w jednakowym kolorze. Przepleć drut w taki sposób, by łączył dwa przeciwległe końce rozerwanej siatki. Za pomocą kombinerek zawiń jego końcówki w miejscach splotu. Wystające elementy utnij, używając szczypiec.

Czasami siatka ogrodzeniowa rwie się na dużej powierzchni. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy ktoś wjedzie w nią autem lub przetnie podczas próby włamania. Jak naprawić rozległe uszkodzenia? Jednym, skutecznym sposobem jest wymiana części siatki. Podziurawiony i niebezpieczny fragment siatki odetnij w pionie. Przygotuj nowy odcinek materiału i połącz go z istniejącą siatką za pomocą dwóch luźnych drutów (druty przeplatasz pomiędzy oczkami ruchem obrotowym, łącząc nową i starą siatkę). Zadbaj o to, by obie siatki były w jednakowej kolorystyce i miały taką samą średnicę drutu.

Czy opłaca się naprawiać siatkę ogrodzeniową?

Naprawa siatki ogrodzeniowej ma sens, gdy uszkodzenia są niewielkie. Drobną regulację ustawień naciągu również przeprowadzisz szybko i najczęściej bez konieczności demontażu jakichkolwiek elementów. Po skończonej konserwacji płot posłuży Ci kolejne 10 czy nawet 20 lat!

siatka ogrodzeniowa powlekana pcv zielona -> Sprawdź

Jeżeli ogrodzenie lata świetności ma już dawno za sobą, jest niestabilne, a jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, zrezygnuj z naprawy. Nie naprawisz też wysłużonej, wyblakłej siatki powlekanej – malowanie PCV nie ma bowiem żadnego sensu. Postaw nowy płot z siatki ocynkowanej lub zainwestuj w nowoczesny, systemowy płot panelowy. Wśród ofert polskich producentów ogrodzeń z pewnością znajdziesz tanie, łatwe w montażu i solidne płoty. Dzięki nim Twoja posesja odzyska schludny wygląd i zabezpieczenie przeciw intruzom.

Zwróć też uwagę na stan techniczny swoich słupków ogrodzeniowych. Być może wystarczy je jedynie odświeżyć? Jeśli stal nie jest mocno skorodowana, oczyść słupy, zabezpiecz je preparatem antykorozyjnym i zamocuj na nich nowe obejmy, naciągi i siatkę. Potrzebujesz wyceny materiałów? Skontaktuj się bezpośrednio z producentem i dowiedz, ile kosztuje siatka oraz akcesoria montażowe.