.

Podpory do róż

Posted by      maj 7, 2022     Wszystkie
Podpory do róż

Podpory do róż – wszystko, co warto nich wiedzieć

Marzysz o uprawie wieloletnich kwiatów w swoim ogrodzie? Jednymi z najbardziej zachwycających, ponadczasowych i ozdobnych gatunków roślin są róże. Potrzebują one jednak odpowiednich warunków i oparcia. Jakie wybrać podpory do róż pnących i na co zwrócić uwagę? Oto wiedza w pigułce.

Podpory do róży: rodzaje

W sklepach i u producentów znajdziesz obecnie podpory do róż pnących metalowe, drewniane, bambusowe oraz stelaże, wykonane z tworzyw sztucznych, PCV. Są to specjalne konstrukcje, dzięki którym możesz nadać roślinom określony kształt, na przykład:

  • łuku,

  • ściany,

  • słupków,

  • płotków.

Klasyczne, łukowate podpórki do róż pnących to pergole. Ścianki ogrodowe, z charakterystyczną, górną belką, znajdziesz w sklepach ogrodniczych pod nazwą: trejaż lub treljaż. Najprostszą formą stelaża na róże jest zaś pionowa tyczka, którą wystarczy wbić w grunt.

Dlaczego warto stosować podpory do róży pnącej?

W jakim celu w ogrodach stosowane są podpory do róż piennych? Jest to bardzo praktyczna konstrukcja. Dzięki niech łatwiej jest nadać pnączom pożądany kształt, zapobiec ich złamaniom i dobrze doświetlić młode pędy różane. Hodowcy stosują stelaż do róż pnących również po to, by uchronić rośliny przed atakami robactwa oraz procesami gnilnymi. Gdy różane łodygi nie stykają się bezpośrednio z gruntem, dłużej zachowują świeżość i piękny wygląd.

Ponadto, eleganckie podpory do roślin ogrodowych dodają charakteru i stylu przydomowym aranżacjom. Na rabatach, przy ogrodowych ścieżkach i trawnikach kute podpory do róż tworzą romantyczny klimat terenów zielonych. To element, obok którego trudno przejść obojętnie – podpory ogrodowe świetnie nawiązują bowiem do estetyki dworkowych i pałacowych ogrodów.

Co lepsze: podpory do róż metalowe czy drewniane?

Jaki stelaż do róży pnącej wybrać: drewniany czy metalowy? Są to dwa najpopularniejsze typy podpórki do róż, idealne zarówno do ogrodów, jak i na balkon czy taras. Która podpora do roślin jest najlepsza? To zależy od tego, jaki styl chcesz nadać swojej ogrodowej aranżacji.

Drewno sprawdza się w ogrodach wiejskich, urządzonych w stylu rustykalnym albo klasycznym. To materiał naturalny, który daje ogromne możliwości w zakresie projektowania, lecz wymaga cyklicznej impregnacji – pod wpływem nadmiaru wilgoci źle zabezpieczone drewno zaczyna bowiem gnić. Kratka metalowa do roślin, dostępna jest pod wieloma różnymi postaciami: może mieć kształt słupka, pergoli lub ażurowej konstrukcji z kutymi detalami w formie listków itd. Starannie zabezpieczona, ocynkowana podpora pod róże pnące służy wiele lat.

Róże pnące – jakie podpory są dla nich odpowiednie?

Chcesz stworzyć w swoim ogrodzie rosarium i zastanawiasz się, jakie podpory do roślin metalowe będą odpowiednie dla róż pnących? Do wyboru masz obecnie dziesiątki gotowych propozycji – podpórki do kwiatów ogrodowych w formie ozdobnej pergoli, kraty naściennej, wolnostojącej lub kratownicy przeznaczonej na elewację budynku. 

Najlepsza kratka ogrodowa metalowa do róż powinna mieć wysokość od 1,5 m do 3 m, ponieważ kwiaty szybko pną się w górę. Jeśli planujesz stworzyć dekoracyjny, zielony korytarz różany, wybierz wysokie podpory do krzewów w kształcie łuków. Pamiętaj o tym, że  podpórki metalowe do kwiatów możesz zamówić na wymiar, u producenta pergoli lub ogrodzeń stalowych.

Druciana podpora do pnących roślin ogrodowych 

Róże pnące dają ogromne pole do popisu w zakresie ogrodowych aranżacji. Ułożysz z nich ściankę, szpaler lub naturalne kolumny. Nie podobają Ci się gotowe podpory metalowe do krzewów i pergole ze sklepów? Zrób podpory ogrodowe metalowe samodzielnie, z ocynkowanego drutu wiązałkowego. Jak wykonać druciane podpórki do kwiatów w ogrodzie? Wykonasz na je kilka różnych sposobów:

  • w ramie drewnianej: najpierw tworzysz drewniany, kwadratowy lub prostokątny stelaż, złożony z 3 lameli lub stempli, a następnie przeplatasz między nimi drut w pionie – takie podpórki ogrodowe musisz zaimpregnować przed osadzeniem w gruncie,

  • podwieszane podpory do ogrodu: drut mocujesz do poziomej belki, podwieszonej na przykład do podbitki dachowej altany lub domku letniskowego,

  • kratownica metalowa na kwiaty: drut wiązałkowy okręcasz na hakach, kotwionych do muru ogrodzenia lub ściany budynku, tworząc gęsto plecioną kratkę na róże.

Kratki ogrodowe do róż pnących: gdzie je kupić i ile kosztują?

Nie masz czasu, by we własnym zakresie projektować podpory do kwiatów w ogrodzie? Gotowe kratki na róże kupisz w różnych sklepach i hurtowniach stacjonarnych lub internetowych. Trejaże, pergole oraz inne podpory na kwiaty ogrodowe sprzedają firmy, działające w branży ogrodniczej i metalurgicznej. Nowe i używane kratki na róże pnące znajdziesz też na portalach ogłoszeniowych.

Ile kosztują drewniane i metalowe podpórki do roślin? Najtańsze podpórki do róż piennych kupisz za 50-100 zł. Kratka do róży 2 m z elementami dekoracyjnymi kosztuje średnio od 100 do 600 zł. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym wzornictwie i chcesz mieć w ogrodzie unikatowy wyrób metaloplastyczny, kratkę na kwiaty metalową możesz zamówić indywidualnie i sam ustalisz z wykonawcą cenę.

Kratka ogrodowa na róże a profesjonalne podpory do róż parkowych

Planujesz aranżację terenów zielonych, takich jak park, bulwar czy ogród spacerowy? Zwykła, mała krata metalowa do roślin wówczas nie wystarczy, by osiągnąć wyjątkowy efekt wizualny. Do róż pnących zastosuj podpórki do roślin ogrodowych w formie rozbudowanych konstrukcji, złożonych ze stalowych prętów i drutów. Ustal z wykonawcą kształt oraz wielkość podpory do róży pnącej, pamiętając o tym, że powinna ona być dostosowana do ciężaru i wysokości pnączy.