.

Naciąganie siatki ogrodzeniowej: praktyczne wskazówki

Posted by      kwi 1, 2022     Wszystkie
Naciąganie siatki ogrodzeniowej: praktyczne wskazówki

Naciąganie siatki ogrodzeniowej: praktyczne wskazówki

Planujesz montaż siatki ocynkowanej na swojej działce? A może masz wysłużoną, obwisłą siatkę i szukasz sposobu, jak przywrócić jej pierwotny kształt i estetyczny wygląd? Istnieje kilka prostych, sprawdzonych metod, jak naciągnąć drut naciągowy w starych i nowych siatkach drucianych plecionych. Oto kilka praktycznych wskazówek montażowych i instrukcji.

Po co naciągać siatkę ogrodzeniową?

Zacznijmy od pozornie banalnego pytania: czy trzeba naciągać siatki ogrodzeniowe i w jakim celu się to robi? Jedni twierdzą, że raz postawiony płot nie wymaga konserwacji, inni zaś raz na kilka lat rutynowo kontrolują i naciągają siatkę. Ten prosty zabieg ma logiczne uzasadnienie – ogrodzenie powinno być bowiem funkcjonalne, bezpieczne i schludne. Opadająca, niestabilna siatka szybciej się niszczy, odkształca i koroduje. To również wizytówka Twojej posesji, dlatego powinieneś zatroszczyć się o to, by jak najdłużej zachowała nienaganny wygląd.

Jak naciągać siatkę? Kilka sprawdzonych porad

Jeśli chcesz wyregulować starą siatkę ogrodzeniową, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Zanim przystąpisz do prac konserwacyjnych, koniecznie sprawdź stan techniczny swojego płotu. Może się bowiem okazać, że druty są już mocno skorodowane i zdeformowane. Siatka, która przez wiele lat nie była naciągana, czasem zwyczajnie nie nadaje się już do niczego. Jest sztywna i łamliwa – lepiej kup więc nowy materiał, zamiast tracić czas na naprawę zniszczonej siatki.

Budujesz nowe ogrodzenie z siatki? Zwróć uwagę na to, by starannie zamocować słupki narożne i środkowe. Cierpliwie poczekaj, aż beton zwiąże. W międzyczasie zaopatrz się we wszelkie, niezbędne akcesoria naciągowe: napinacze, druty, przelotki, zaciski, śruby i narzędzia ręczne – kombinerki, obcinaki do drutu oraz klucze. Dokładnie oblicz, ile drutu naciągowego potrzebujesz: weź pod uwagę, że w płotach o wysokości 1,5 m powinien się on znaleźć zarówno w górnej, środkowej, jak i dolnej części siatki.

Jaki drut naciągowy do siatki?

Od jakości drutu naciągowego zależy w dużej mierze to, czy siatka zachowa swój kształt przez kilka kolejnych sezonów. Polscy producenci dają Ci do wyboru różne rodzaje drutów:

  • ocynkowane ogniowo (najczęściej mają one średnicę fi: 2,5 mm, 2,8 mm, 3 mm, 3,5 mm, 4 mm – grubość drutu dobieraj, mając na uwadze wysokość płotu, cięższe i bardziej masywne konstrukcje wymagając bowiem grubszej podpory, i odwrotnie – do lekkich, niskich płotów możesz zastosować cieńsze druty),

  • ocynkowane i powlekane PCV (średnica fi podawana jest w dwóch wartościach: pierwsza oznacza średnicę samego drutu, a druga – całkowitą grubość drutu wraz z warstwą PCV: do wyboru masz między innymi druty fi 2 mm / 3 mm, 2,5 mm / 3,6 mm, 2,8 mm/ 3,8 mm).

Wybierając drut naciągowy do swojego ogrodzenia, zwróć uwagę na to, że powinien on być wizualnie dopasowany do siatki. W sklepach stacjonarnych i internetowych bez problemu znajdziesz różne warianty kolorystyczne drutów naciągowych: szare (ocynkowane), grafitowe, zielone, czarne i brązowe.

Jak naciągnąć drut naciągowy? Instrukcja krok po kroku

Skompletowałeś wszystkie niezbędne elementy do napinania siatki? Możesz więc przystąpić do dalszych prac i przymocować drut naciągowy do siatki. Montaż tego elementu jest stosunkowo łatwy pod warunkiem, że masz do dyspozycji pomocnika, który zajmie się naciągiem na drugim końcu siatki.

Jak naciągać drut ogrodzeniowy? Oto instrukcja w kilku prostych krokach:

  1. Na każdym słupku początkowym i narożnym zainstaluj napinacze na obejmach (na jednym słupku 1,5 m powinny się znaleźć 3 napinacze, na słupkach narożnych dajesz po 2 napinacze górne, dolne i środkowe).

  2. Drut naciągowy przewlekasz najpierw przez najniższy rząd oczek siatki. Końce drutu umieszczasz w otworze napinacza i przewlekasz je tak, by oplotły wałek, znajdujący się wewnątrz napinacza.

  3. Przy pomocy klucza regulujesz naprężenie drutu – nie napinaj go maksymalnie, dopóki nie skończysz montażu drutu środkowego i górnego.

  4. Uchwyć drut za pomocą przelotek na słupkach środkowych (nie dokręcaj śrub do końca).

  5. Powtórz czynność 3 i 4 w środkowej i górnej części płotu.

  6. Skontroluj napięcie siatki, a następnie dokręcaj wszystkie śruby, aż siatka będzie sztywna.

Naciąganie starej siatki

W jaki sposób możesz naciągnąć drut na istniejącej, dawno założonej siatce? Jeśli na słupkach masz zainstalowane napinacze – sprawa jest prosta, wystarczy, że dokręcisz śrubę i gotowe. Być może będziesz musiał dodatkowo wymienić drut, jeśli okaże się, że stał się łamliwy i skorodował.

Dawniej w ogrodzeniach z siatki ocynkowanej często stosowano prowizoryczne mocowania, a zamiast płaskowników, obejm i napinaczy używano zwykłego drutu, którym spinano siatkę wraz ze słupami. Jeśli podejmujesz się konserwacji tego typu płotu i chcesz, by wyglądał estetycznie, najpierw odczep siatkę i zainstaluj na słupach początkowych i środkowych obejmy z naciągaczami. Następnie złap pionowe końce siatki w płaskowniki, przymocuj je do słupów i dopiero po wykonaniu tej czynności możesz przewlec druty naciągowe i napiąć siatkę od nowa.