.

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie

Posted by      wrz 13, 2021     Wszystkie
Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie

Co zrobić, gdy Twoja działka jest zlokalizowana na nierównym terenie, a Ty chcesz ją ogrodzić? Jeżeli nie masz możliwości wyrównania powierzchni przy użyciu ciężkiego sprzętu, jedyne, co Ci pozostaje, to budowa płotu dostosowanego do zastanych warunków. Na czym polega montaż siatki ogrodzeniowej na pochyłym gruncie? Wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Ogrodzenie z siatki na nierównym terenie – zacznij od pomiarów

Zanim kupisz materiał do ogrodzenia swojej działki, powinieneś dokonać pomiarów terenowych i sprawdzić, jaki jest kąt nachylenia jej powierzchni. Dane na ten temat znajdziesz w mapach, opracowanych przez geodetę, możesz też samodzielnie obliczyć pochylenie terenu – w tym celu musisz zebrać kilka danych: wysokość względną i długość między dwoma przeciwległymi punktami.

Jak wyliczyć kąt nachylenia terenu? Podziel wysokość przez długość, a następnie pomnóż przez 100 procent. W branży ogrodzeniowej funkcjonuje zasada, że płoty, usytuowane na działkach, których kąt nachylenia przekracza 24 procent, należy dodatkowo wzmacniać, na przykład poprzez budowę poszczególnych odcinków w systemie kaskadowym (najczęściej są to przęsła panelowe).

Montaż ogrodzenia z siatki na terenie pochyłym

Jeśli chcesz mieć trwałe i estetyczne ogrodzenie z siatki ocynkowanej lub powlekanej, montaż zleć doświadczonej ekipie fachowców, którzy zastosują odpowiednią technikę budowy płotu. Na nierównym terenie najlepiej sprawdzi się ustawienie siatki równolegle do podłoża, bez stosowania tak zwanego schodkowania – podmurówki opadającej wzdłuż granicy działki w formie schodków.

Jak rozplanować układ kolejnych odcinków płotu na nierównym terenie? Musisz pamiętać o tym, by zachować proporcje i jednakowe odstępy 2,5 lub 3 m pomiędzy kolejnymi słupkami środkowymi i początkowymi. Kluczowe znaczenie w kontekście trwałości i stabilności ogrodzenia z siatki ma również poprawne osadzenie słupków – powinny one być precyzyjnie ustawione w pionie i głęboko zabetonowane, poniżej poziomu przemarzania gruntu (80-100 cm, w zależności od regionu).

Jak zrobić ogrodzenie z siatki na nierównym terenie?

Gdy masz już materiał i przystępujesz do budowy ogrodzenia z siatki na pochyłej działce, prace powinieneś rozpocząć od wytyczenia słupków początkowych (w miejscu przyszłej bramy) oraz narożnych. Dopiero po ustaleniu ich położenia możesz wyznaczyć przy użyciu taśmy pomiarowej i palików położenie słupków środkowych. Jeśli teren ma znaczne nierówności, zamiast 3 m stosuj odległości 2,5 m, dzięki czemu siatka będzie bardziej stabilna.

Słupy ogrodzeniowe narożne zabezpiecz dodatkowymi, bocznymi podporami (zastrzałami), które w trakcie wieloletniego użytkowania wzmocnią słupki i przejmą ich obciążenie. Podpory powinny być również wybetonowane. Gdy beton zacznie wysychać, skontroluj ustawienie (pion i poziom) wszystkich słupów, a jeśli zaistnieje taka potrzeba – na czas wiązania ustaw na nierównym gruncie dodatkowe, boczne wzmocnienia z desek lub prętów.

Montaż siatki ogrodzeniowej na pochyłej działce: jak to zrobić?

Po ustawieniu elementów nośnych możesz przystąpić do montażu siatki ogrodzeniowej. W tym celu potrzebujesz kilku narzędzi  i akcesoriów: obejm, napinaczy, drutu ocynkowanego (lub: ocynkowanego, powlekanego PCV), przeznaczonego do stabilizacji siatki wzdłuż całej jej długości, przelotek oraz prętów napinających (płaskowników). Podczas prac niezbędne są też obcęgi, obcinak i poziomica do kontrolowania ułożenia siatki.

Siatkę rozłóż na płaskim podłożu i ustaw równą wysokość na górze oraz na dole (jest to konieczne, ponieważ po rozwinięciu rolki często okazuje się, że linia oczkowania jest nierówna). Jeśli trzeba – połącz fragmenty siatki przy użyciu zygzakowatego, pojedynczego drutu, dołączonego do rolki. Przymocuj do słupków początkowych napinacze, a przelotki – umocuj na słupach środkowych. Przez końce siatki przełóż pręty napinające. Montaż zacznij od naciągnięcia drutu w części górnej, zahacz o niego końcówki siatki, przymocuj pręty do słupków, przewlecz druty środkowe i dolne, na koniec ponownie naciągnij siatkę.

Ogrodzenie panelowe 3D na pochyłym terenie, czyli alternatywa dla tradycyjnej siatki

Przy dużym spadku terenu montaż siatki ogrodzeniowej może okazać się niemożliwy z dwóch powodów: płot będzie niestabilny lub nieestetyczny. Alternatywą pozostają panele ogrodzeniowe, które z powodzeniem zainstalujesz na swojej działce w formie schodków (kaskadowo) albo liniowo – jeśli spadek terenu jest niewielki. Jest to rozwiązanie bardzo popularne w Polsce, a niedrogie, trwałe panele są łatwe w montażu.

Dużym wyzwaniem w trakcie budowy ogrodzenia jest wykonanie podmurówki betonowej, zwłaszcza na nierównym gruncie. Zamiast zastanawiać się, jak zrobić fundament pod płot, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań i systemów prefabrykowanych: płyt podmurówkowych oraz łączników. Prefabrykaty, dopasowane do paneli, kupisz bezpośrednio u producenta takiego jak STAL, specjalisty branży ogrodzeniowej, działającego na rynku od 2007 roku.