.

Jak zabetonować słupki ogrodzeniowe?

Posted by      wrz 27, 2021     Wszystkie
Jak zabetonować słupki ogrodzeniowe?

Jak zabetonować słupki ogrodzeniowe?

Betonowanie słupków stanowi jeden z najważniejszych etapów budowy ogrodzenia. Od jakości takiego mocowania zależy bowiem zarówno wygląd, jak i trwałość czy stabilność płotu. W naszym artykule wskażemy kilka praktycznych porad, jak odpowiednio wkopać i zabetonować słupki ogrodzeniowe, by mogły pełnić funkcję podpory dla siatki lub przęseł panelowych.

Wkopywanie słupków ogrodzeniowych: od czego zacząć?

Zanim rozpoczniesz proces betonowania metalowych słupków, powinieneś przygotować w gruncie odpowiedniej wielkości dołki, umiejscowione w jednakowych odległościach, co 2,5 m. Do precyzyjnego wytyczenia linii płotu oraz lokalizacji słupków posłuży zwykły sznurek, rozciągnięty na palikach pomiędzy skrajnymi punktami działki. Dołki kop szpadlem albo użyj wiertnicy ręcznej lub spalinowej.

W Polsce standardowa średnica otworu pod słupek wynosi 25 cm, a głębokość od 50 cm do 120 cm, w zależności od regionu oraz specyfiki gleby. Im bardziej grunt jest niestabilny i podatny na przemarzanie, tym głębszy powinien być wykop. Kolejną istotną kwestią przed rozpoczęciem betonowania jest zabezpieczenie słupków przed korozją – powinny one być pokryte warstwą cynku.

Podstawowe zasady wkopywania słupków

Jak dobrze zaplanować prace montażowe i sprawnie zabetonować słupki ogrodzeniowe? Przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad, dzięki którym unikniesz strat swojego czasu, pieniędzy oraz kosztownego materiału:

  • przygotuj wszystkie dołki, zanim zaczniesz lać beton,

  • unikaj betonowania w mroźne lub upalne dni,

  • do stabilizowania słupków użyj betonowego gruzu,

  • słupy osadzaj w gruncie przed betonowaniem,

  • zorganizuj do pomocy 1 osobę – jej zadaniem będzie między innymi kontrola ustawień słupów i ich podtrzymywanie w trakcie betonowania.

  • na każdy słupek nałóż daszek ochronny, by zapobiec korozji.

Na bieżąco kontroluj ustawienie słupków przy użyciu poziomicy. Jeśli zauważysz odchylenie od pionu, od razu interweniuj i koryguj słup. Możesz też zastosować boczne podpory drewniane lub pręty w celu usztywnienia konstrukcji. W przypadku zastosowania betonu szybkowiążącego, musisz działać bardzo dynamicznie i dokładnie zaplanować przebieg prac, ponieważ mieszanka po połączeniu z wodą zaczyna wiązać już po kilkunastu minutach.

Prosty sposób, jak wkopać słupki ogrodzeniowe

Wkopywanie słupków ogrodzeniowych zacznij od dołka początkowego. Jeśli chcesz zaoszczędzić beton i precyzyjnie ustawić metalowy słupek, obsyp go najpierw pokruszonym, betonowym gruzem. Kawałki kruszywa świetnie ustabilizują stalowy element i utworzą zwartą całość wraz z wylewką. W ten sposób usztywnioną rurę bądź profil łatwiej będzie korygować, gdy beton zacznie już wiązać. Jest to również doskonała technika dla tych, którzy nie mają do dyspozycji pomocnika w trakcie budowy ogrodzenia.

Zastosowanie gruzu betonowego podczas wkopywania słupków na ogrodzenie ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu nie musisz stosować bocznych podpór, pali, prętów ani desek do podtrzymywania słupów w trakcie wiązania. Oszczędzasz w ten sposób swój czas oraz ograniczasz ilość potrzebnych materiałów, w tym drewna, które po zakończonym montażu staje się kłopotliwym odpadem i jest przeznaczane na opał.

Jak zabetonować słupki ogrodzeniowe?

Beton można przygotować samodzielnie w taczce lub betoniarce, z wykorzystaniem cementu, piasku, żwiru i wody lub wykorzystać do mocowania gotowe mieszanki szybkowiążące. Jak rozłożyć mieszankę w dołku? Istnieją 2 techniki betonowania słupków ogrodzeniowych: zalanie od razu całego otworu tradycyjnym betonem i wyrównaniu kielnią wierzchniej warstwy albo betonowanie etapowe (warstwowe), które sprawdzi się w przypadku betonów szybkowiążących.

W przypadku mieszanek gotowych proces betonowania zaczynaj od zwilżenia ścian i dna dołka, dzięki czemu masa lepiej wniknie w strukturę gleby i stworzy z nią zwarty monolit. Gdy woda wniknie w ziemię, wsypuj mieszankę warstwowo, według zaleceń producenta – pamiętając o tym, by kolejne warstwy lekko zrosić czystą wodą i wyrównać. Wygładzanie powierzchni poszczególnych warstw jest bardzo ważne, dzięki temu prostemu zabiegowi masa szczelnie wypełni wszystkie wgłębienia i szczeliny.

Wkopywanie i betonowanie wsporników

W ogrodzeniach z siatki i panelowych słupki narożne i początkowe powinieneś dodatkowo wzmocnić podporami. Wsporniki, ustawione pod kątem 45˚ względem słupa świetnie stabilizują płot i redukują obciążenia. Pamiętaj o tym, by do słupów narożnych zastosować po 2 wsporniki, a do początkowych – po jednym. W przypadku długich płotów podpory zrób co 25 m.  W jaki sposób wkopać i wybetonować wsporniki?

Przygotuj dołki o średnicy 25 cm i głębokości 80-100 cm, a następnie umieść w nich wsporniki tak, by sięgały 2/3 wysokości słupka. Zanim wypełnisz dołki kruszywem i zalejesz je betonem, pamiętaj, by przymocować podporę do metalowego słupa, przy użyciu spawarki albo uchwytów i nakładek montażowych. Jako alternatywę dla betonu możesz też zastosować ocynkowane, głębokie kotwy, przeznaczone do mocowania bezpośrednio w gruncie.