1. Podstawy prawne budowy ogrodzenia 
Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodzeń. (art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.)

ALE!

Wymaga zgłoszenia właściwemu organowi (np. właściwy wydział architektury i budownictwa) jeżeli:

a) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz

b) ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m
(art. 30 ust. 1 pkt 3)

Tak więc pamiętajcie - jeżeli chcecie budować wysokie "mury obronne" wokół własnego domku - ZGŁASZAĆ TO!2. Kto zapłaci za płot między działkami?

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Co oznacza, że sąsiedzi wspólnie ponoszą koszty związane z utrzymaniem płotu.
Natomiast co w sytuacji jeżeli istnieje już ogrodzenie, które jest stare i nie pasuje do wyglądu naszej posiadłości (szpeci). Niestety w tym przypadku nie możemy obciążać naszego sąsiada kosztami budowy nowego płotu, jeżeli on nie jest zainteresowany nowym ogrodzeniem. Zatem jeżeli sąsiad nie będzie skłonny opłacić "na pół" wykonanie nowego płotu, to jesteśmy zmuszeni (jeżeli chcemy mieć ładne, nowe ogrodzenie) pokryć koszty w całości we własnym zakresie.


3. W ogrodzeniach przyjęło się, że:

- do siatki są słupki okrągłe, 
- do panela systemowego są słupki z profila.

Ale czasami można złamać konwencję i zastosować coś inaczej :) Na zdjęciach przykład słupków profilowych ocynkowanych i lakierowanych proszkowo na zielono z siatką ocynk+pcv zieleń. Akcesoria typu obejma na profil, napinacz, pręt, i śruba pod pręt oraz przelotka do drutu usprawniają montaż bez spawania słupków :) Jest jedyny malutki minusik takiego pomysłu (ale nie mający większego wpływu na estetykę ogrodzenia) - wypory do słupków narożnych muszą być okrągłe słupki. Wynika to z braku na rynku nasadki na słupek profilowy. Ale jak widać ogrodzenie wygląda dosyć ciekawie i nowocześnie :)


4. Standardowo przyjęło się, że ogrodzenia z siatki lub z panela są ocynkowane lub powlekane/lakierowane na zielono (RAL6005). 

Ale od kilku lat wkraczają nowe kolory - czarny, brąz oraz grafit Emotikon smile Poniżej na zdjęciach przykład panela ogrodzeniowego w graficie (RAL7016) - wygląda nowocześnie i coraz więcej klientów decyduje się na takie stonowany ale jednocześnie estetycznie wyglądający płot Emotikon wink A jakie kolory wybieracie na ogrodzenie, elewacje lub kostkę?


5. Siatka leśna - NAJTAŃSZY sposób na ogrodzenie?.

Jeżeli planujesz budowę domu lub masz do ??ogrodzenia? kawałek pola, łąkę, las, to najkorzystniejszym rozwiązaniem finansowo jest ?siatka?? leśna? :) Na czas budowy - jest to dobra opcja. Wjeżdżające na plac auta z dostawą cegieł, betonu i innych materiałów budowlanych mogą uszkodzić docelowe, ładne ogrodzenie. Dlatego warto na pierwsze lata pomyśleć o ?tymczasowym? ?ogrodzeniu? z siatki leśnej na działkę.

Najrzadziej ??zagęszczone? ??siatki? zaczynają się cenowo od 2zł za mb i sięgają do 5zł/mb. Standardowe wysokości to 150cm, 160cm lub 200cm :)
Te droższe są zagęszczone do 60cm lub nawet do 80cm, Mają zastosowanie na 
?działkach? przy lesie, lub do ?ogrodzeń? ?sadów?owocowych, przeciw zającom, sarnom i innym dzikim zwierzętom, które czynią szkody na terenie prywatnym.

Najważniejsze, co należy pamiętać, że ze względu na cenę i swoje właściwości, to jedna rolka zawiera zawsze 50 metrów bieżących, zatem zakupu można dokonywać co 50mb

6. GRODŹ SOLIDNIE I BEZPIECZNIE

Ogrodzenie stanowi jeden z najbardziej znaczących elementów naszej posesji. Jest to element tak istotny nie tylko ze względów estetycznych,ale przede wszystkim ma ono za zadanie zapewnić ochronę naszego majątku, bezpieczeństwa oraz dać poczucie prywatności. To w jaki sposób grodzimy swoje działki jest widoczne dla każdego, także dla osób niepowołanych. Ważne jest zatem, aby zapewnić by było ono w jak najlepszej kondycji. Zniszczone czy pordzewiałe elementy ogrodzenia nie tylko robią złe pierwsze wrażenie o właścicielu ">posesji , ale także świadczą o tym, że łatwo przedrzeć się na teren naszej działki. Jest to powód dla którego powinniśmy co jakiś czas zwrócić szczególną uwagę na stan naszego płotu. Zagrożeń wynikających z nieszczelnego bądź zepsutego ogrodzenia jest bardzo wiele. Wystające części niezabezpieczonego ogrodzenia (pręty, deski) mogą doprowadzić nawet do wypadku. W tym kontekście szczególną uwagę muszą zwrócić rodzice małych dzieci, które w trakcie gier i zabaw w ogrodzie nie zwracają uwagi na swoje bezpieczeństwo.

Niebezpieczne mogą okazać się także wałęsające się bezdomne psy czy zwierzyna leśna szukająca schronienia bądź pożywienia w sezonie zimowym. Nieszczelne ogrodzenie jest zachętą do wizyty na naszej działce czy uczty w ogrodzie. Bezpańskie zwierzęta mogą przenosić niebezpieczne choroby w tym wściekliznę, a ugryzienie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Musimy pamiętać, że głodny i zmarznięty zwierzak przeciśnie się nawet przez niewielką szczelinę, dlatego tak ważne jest aby zadbać o stan naszego ogrodzenia.

Najbardziej niepowołanymi ?gośćmi? na naszej działce są jednak złodzieje czy wandale. Brak solidnego ogrodzenia zachęca do ?wizyty? i kradzieży bądź dewastacji naszej własności. Spotkanie z taką osobą jest także zagrożeniem dla członków naszej rodziny. Aby uniknąć późniejszych stresujących sytuacji warto zawczasu zadbać o trwałe i solidne ogrodzenie posesji.

Zabezpieczenie domu nie jest rzeczą prostą, natomiast przyniesie w przyszłości liczne korzyści. Przed przystąpieniem do fizycznego montażu warto przemyśleć swoje wybory. Trzeba pamiętać, że na rynku dostępne są ogrodzenia wykonywane z różnych materiałów. Każdy z nich ma także swoje wady i zalety. Najbardziej popularne na rynku są obecnie ogrodzenia z siatki plecionej, paneli ogrodzeniowych, ogrodzenia betonowe, drewniane, klinkierowe i z pustaków łupanych.

Siatka pleciona jest rozwiązaniem zdecydowanie najbardziej ekonomicznym. Wybór tego typu ogrodzenia zapewnia także dobre nasłonecznienie nawet wąskich działek znajdujących się między innymi posesjami. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się ogrodzenia kratowe wykonywane z drutów zgrzewanych tzw. panele ogrodzeniowe. Łączą one w sobie nie tylko zalety, które przypisujemy siatce plecionej, ale także charakteryzują się większą sztywnością i łatwością montażu. Ogrodzenia siatkowe i panelowe można także łatwo dostosować do każdego rodzaju działki niezależnie od ukształtowania terenu. Elementy te można także dopasować estetycznie do kolorystyki naszej elewacji czy kostki brukowej na podjeździe. Siatki i panele dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej- zieleń, brąz, czerń, grafit.

Obecnie dostępne formy ochrony materiałów zabezpieczają je również przed rdzą. Wraz z upływem czasu każdy materiał narażony na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg ulega korozji. Aby nasze ogrodzenie było trwałe i solidne przez wiele lat materiały zabezpiecza się warstwą ocynku ogniowego, a w przypadku elementów kolorowych warstwą lakieru proszkowego bądź tworzywa pcv.

Pamiętajmy, że ogrodzenie jest inwestycją na lata i należy dobrze przemyśleć swój wybór przed zakupem i montażem, tak aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na lata.

7. JAK ROZPLANOWAĆ ELEMENTY OGRODZENIA

  • FURTKA ? jest to element, na który warto położyć szczególny nacisk, ponieważ stanowi akcent, który ?wita? nas i naszych gości na wejściu. Furtka może się wyróżniać w stosunku do całości ogrodzenia, tak aby jako pierwsza rzucała się w oczy. Może także stanowić integralną całość ogrodzenia, a jedynym wyróżniającym ją elementem powinny być wtedy grubsze słupy usytuowane po obu jej stronach. Interesującym rozwiązaniem jest cofnięcie furtki w głąb posesji co tworzy nam bezpieczną wnękę. Przy furtce warto posadzić ciekawe gatunki roślin w donicach dostosowanych wizualnie do wyglądu elewacji. Charakteru ogrodzeniu nada także oświetlenie. Jeśli przed posesją są już zamontowane latarnie właśnie tam warto zaplanować wejście. Furtka teoretycznie powinna znajdować się w linii prostej od drzwi wejściowych do budynku, nie jest to jednak rozwiązanie wymagane. Jeśli rozlokujemy ją po skosie od drzwi możemy zaaranżować ciekawą alejkę z kostki brukowej obsadzoną roślinnością prowadzącą do budynku mieszkalnego.


  • BRAMA WJAZDOWA- najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie stylem do furtki. Te elementy powinny tworzyć integralną całość wizualną. Jej minimalna szerokość określona w przepisach to 2,4 m. Jeśli do dyspozycji mamy więcej miejsca dobrze jest zaplanować 4 metrowy wjazd (dla standardowych posesji na które wjeżdżają samochody osobowe). W przypadku bram wjazdowych równie istotnym parametrem jest głębokość ich osadzenia. Jeśli przed posesją od krawędzi drogi dysponujemy miejscem w granicach 5-6 m bramę możemy śmiało montować w linii ogrodzenia. W przypadku, gdy nasza posesja znajduję się bardzo blisko drogi bramę wjazdową wygodnie przesunąć o 1-2m w stronę działki.

  • ŚMIETNIK- najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie śmietnika we frontowej linii ogrodzenia. Usprawnia nam to późniejsze użytkowanie, a odpowiednie służby porządkowe będą miały do niego wygodny dostęp. Jest to element, który z pewnością nie dodaje uroku naszemu ogrodzeniu, mimo to powinien znajdować się w pobliżu furtki. Aby osłonić śmietnik można pomyśleć o nasadzeniach roślinnych bądź matach dekoracyjnych.

  • OŚWIETLENIE- elementy oświetleniowe najlepiej umieszczać na szczycie słupów furtkowych bądź pod daszkami często montowanymi nad furtką. Obecnie ciekawym rozwiązaniem są lampy montowane w podłożu. Sprawia to, że są one niewidoczne w trakcie dnia, po zmroku nadają natomiast charakteru i elegancji naszemu ogrodzeniu.

  • LICZNIKI ENERGII ELEKTRYCZNEJ/GAZOMIERZE- są to urządzenia, które ze względu na konieczność dostępu muszą znajdować się w miejscu łatwo i szybko osiągalnym. Mogą być domontowane bezpośrednio do frontu ogrodzenia, co stanowi najprostsze rozwiązanie montażu. W innym przypadku już w trakcie budowy ogrodzenia można przygotować otwory pod montaż tych urządzeń, tak aby nie wystawały one poza linie naszego ogrodzenia.


8. INSTRUKCJA MONTAŻU SIATKI  OGRODZENIOWEJ


Przed montażem siatki należy prawidłowo ją rozwinąć oraz obejrzeć filmiki nagrane przez naszą firmę. 

Zanim zaczniemy zawieszać siatkę ogrodzeniową na płocie na słupkach należy prawidłowo ją przygotować do zakładania: 

1. Układamy siatkę na płaskiej powierzchni, tak aby było wystarczająco miejsca na rozwinięcie, czyli ok. 10-15mb. 
2. Zaczynamy rozwijać siatkę wiedząc że najczęściej jest ona pakowana na produkcji w sposób pół kompaktowy, tj. na początku jest nawinięta, natomiast w środku rolki pręty drutu są nałożone jedno na drugie (jak choinka). Dlatego należy zwrócić uwagę, że połowa rolki będzie się łatwo rozwijać, a drugą połowę należy umiejętnie u sprawnie pociągnąć (jak na filmiku). Sposób nawijania pół kompakt jest niezbędny, ponieważ ułatwia to transport rolki w dowolne miejsce Polski, zaoszczędzając miejsce transportowe. 
3. Następnie jeśli zauważymy, że któreś druciki wystają z jednej strony, a z drugiej przez to są za krótkie, należy przekręcić je na swoje miejsce - może to być jeden obrót lub kilka obrotów. Dzięki temu zostanie ustawiona równa wysokość na całej rolce.
4. Jeżeli całe 10mb już jest równo ułożone pod kątem wysokości siatki, można zakładać ją w linii ogrodzenia. 
5. Przeważnie w każdej rolce jest jeden drut włożony luzem, aby można było tą rolkę złączyć z kolejną. 

Na www.youtube.com wpisując hasło "jak prawidłowo rozwinąć rolkę siatki dostępny jest jeden z naszych autorskich filmików dotyczących siatki ocynkowanej, a drugi ocynkowanej i powlekanej PCV.
PPHU Stal
ul. Śląska 130 (wjazd od ul. Lodowej)
93-237 Łódź
Tel.: +48 798-535-535
E-mail: stal29@interia.eu
Sklep
stacjonarny:
Poniedziałek - Piątek: 8.00 - 16.00
Sobota: 9.00 - 14.00
Facebook